לאן צועדת יפן של יושיהידה סוגה?

מי אתה יושיהידה סוגה?

ראש ממשלתה החדש של יפן הוא איש אפרורי עם שם ארוך וקשה לזכירה, רובנו לא ידענו על קיומו לפני שנבחר בידי הפרלמנט ובצדק, הוא מעולם לא עשה דבר ציבורי מיוחד התופס את תשומת הלב, אבל הוא עומד, החל מהימים האחרונים, בראש הכלכלה השלישית בגדלה בעולם, וחשוב להכיר אותו ולצפות את מהלכיו כראש ממשלה, עד כמה שניתן.

[להרשמה לקבלת הפוסטים של הבלוג בלי עלות שלחו בקשה באימייל: tal@intelectual.co.il או דרך דף  צרו קשר]

יושיהידה סוגה הוא דמות חריגה בפוליטיקה היפנית, אבל במקביל לכך גם דמות מייצגת מאוד. הוא חריג, כי בניגוד לקודמיו, הוא לא צמח מהאליטות, אביו לא היה שר קבינט או בעל תפקיד בכיר וידוע אחר, הוא למעשה בן למשפחת חקלאים, מגדלי תות למען הדיוק, שצמח מלמטה בתהליך איטי בעזרת התכונות שהתרבות היפנית מעריכה יותר מכל: צניעות, נאמנות ועבודה קשה, וזה מה שהופך אותו למייצג.

לאט לאט הוא התקדם לאורך השנים עד שהגיע לתפקיד ראש הממשלה בגיל 71, התחיל כסטודנט מתנדב במערכת בחירות, המשיך כעוזר פרלמנטרי, נבחר לדיאט, הפלמנט היפני, התקדם, נכנס לממשלה בשנות ה-90 כשר זוטר, וצמח בה עד שנהיה יד ימינו של שינזו אבה, ראש הממשלה הפורש, כמזכיר בכיר של הקבינט, תואר שמשמעותו היא האחראי על הביצוע, שני רק לראש הממשלה עצמו.

הוא, במידה רבה, איש של פעם: civil servant שקם מאוד מוקדם בבוקר, עושה ספורט בביתו, עובר על כל העיתונים, ומתחיל לקיים ישיבות כבר ב-6:30. לא, אין לא כריזמה כלל, גם התומכים שלו מודים בכך, וניתן לעבור לידו ברחוב בלי לשים לב, אבל הוא תמיד בקיא בפרטים, הוא מתבטא רק כאשר הוא יודע מה הוא רוצה להגיד, לא מבליט את עצמו, לא עושה תרגילי יחסי ציבור, ממעט לדבר, ממעט להתראיין ובראינות המועטים הוא לא מנסה להתחנף למראיין ולא עונה על שאלות שלא מוצאות חן בעיניו.

הריחוק שלו, האפרוריות שלו והצניעות שלו הביאו לכך שהיפנים לא זוכרים מתי הוא התנגד או הביע כעס על דבר כלשהו, וזה גם קשור לתכונה הנוספת שלו שהוזכרה קודם לכן: נאמנות. הוא יפני טוב שכאשר הוא משרת למשל את שינזו אבה (והיו לו בוסים קודמים לפניו) הוא בפשטות משרת אותו ואת מטרותיו ומהלכיו, לא יתנגד לו, לא יבקר אותו, ויעשה כל מה שניתן על מנת שהבוס יצליח.

בשעתו הוא נשאל בראיון האם הוא תמיד נחמד, והוא ענה בפשטות: אני נחמד אל מי שעושה את עבודתו כמו שצריך. או במלים אחרות: הוא מצפה שהכפופים לו יפעלו באותה דרך כמוהו.

היום הוא מקבל לידיו את המושכות של יפן לאחר שעשה כמיטב יכולתו במשך שנים למען הצלחת המדיניות של קודמו בתפקיד, הוא היה המזכיר הראשי של הקבינט ששירת בתפקיד לאורך התקופה הארוכה ביותר בתולדות יפן. הוא מכיר מבפנים את המערכת, התיפקוד שלו מוערך מאוד והוא יצטרך את כל אלה כי המדינה שלו מתמודדת ותמשיך להתמודד עם אתגרים לא פשוטים.

האתגרים שמולם ניצבת יפן

כלכלת יפן א

הכלכלה היפנית היא האתגר הגדול מכולם. המדינה העשירה והטכנולוגית הזאת מדשדשת במקום מאז שנות ה-90. היא לא מצליחה להתניע את הצמיחה אשר הזניקה אותה למעלה בעשרות השנים שקדמו לכך, וזאת עקב התחרות מול מדינות כמו קוריאה וסין, אבל גם עקב התייקרות עלויות היצור ביפן שבאה יחד עם ההצלחה והביאה אותה אל "תיקרת זכוכית", עקב מיעוט ההשתתפות של נשים במאמץ הכלכלי עקב השמרנות היפנית, ובעקבות הזדקנות האוכלוסיה שרמת הילודה בה מהנמוכות בעולם ותוחלת החיים היא הגבוהה ביותר.

קודמו, שינזו אבה, השיק לצורך ההתנעה את תוכנית האבנומיקס, שאותה סקרתי בשעתו בכתבה ב-YNET כלכלה, אשר ניסתה לעשות זאת בשלל צעדים, אשר המרכזי שבהם היה הזרמת כספים אל הכלכלה על מנת להעלות את הביקושים. נכון להיום התוכנית לא הצליחה בכך, והזרמת הכספים העלתה בינתיים את החוב של יפן לגבהים אסטרונומיים, כאשר כבר בשנת 2013 הוא עבר את ה-10 טריליון דולאר, והשנה עבר את ה-240% מהתוצר הלאומי.

הזדקנות האוכלוסיה היא לא רק מחסום בפני צמיחה כלכלית, היא גם אתגר בפני עצמה. תוחלת החיים הממוצעת עומדת על 87.5 שנה לנשים ו-81.5 לגברים. במדינה שבה יש יותר קשישים ופחות צעירים הולך וגדל העומס על תקציבי הרווחה והסיעוד, יש פחות משלמי מיסים ויותר מקבלי קצבאות. גם הולך וגדל מספר האנשים הזקוקים לליווי רפואי ווסיעודי, וקטן מספר האנשים שמהם יבואו האחים והאחיות, הרופאים, העובדים הסוציאליים ואנשי כוח העזר, ולא, יפן לא פתוחה בינתיים להתמודד עם החוסר בכוח אדם בעזרת פתיחת הגבולות בפני תושבי מדינות אחרות, עקב התנגדות ציבורית רחבה.

הגיאו פוליטיקה תעסיק אותו גם היא. היא חוששת מהנוכחות של צבא רוסיה וניסויי הטילים של צפון קוריאה, אבל החשש העיקרי הוא סין אשר הולכת ומתעצמת, בודקת את הגבולות של שכניה בעזרת מדיניות חוץ תוקפנית, בעזרת צבא עצום בגדלו שהולך ונהיה מתקדם יותר ויותר, ושבין שכניה שבהם היא מתגרה יש לה יחס מיוחד ליפן אשר שולטת באיי שנקקו (או דיאיו) הנראים כאן בתמונה, שסין טוענת לבעלות עליהם, יפן שכבשה אותה במלחמת העולם השניה והשאירה בה זכרונות קשים. המדינה התמודדה עם המצב מצד אחד בעזרת העצמת הצבא ומתיחת פנים טכנולוגית, שגם היא עולה כסף לכלכלה המדממת, בעזרת תגובות מתונות וטיפוח חיבורים אנטי סיניים עם מדינות דוגמת ארה"ב, הודו, וייטנאם, פיליפינים ואוסטרליה.

הקורונה מהווה כמובן אתגר ליפן כמו לכל מדינה אחרת בעולם בימים אלו, ועד כה היא מהמדינות שהתמודדו איתה בדרך המצליחה ביותר, עם חיי שיגרה הנמשכים בלי סגרים, בלי פגיעה בזכויות האזרח ובפרטיות. היא עשתה זאת בזכות היערכות יפנית במיטבה עם תכנון ופעילות מדוקדקת והודות לאוכלוסיה צייתנית וממושמעת.

עם זאת ההמשך יציב אתגר בדמותם של המשחקים האולימפיים שהיו צריכים להתקיים בה הקיץ ונדחו לקיץ הבא. מה יקרה עד אז? תהיה תרופה? יהיה חיסון? ואם לא – כיצד תאפשר המדינה להמוני ספורטאים, אנשי משלחות, עיתונאים ותיירים להיכנס אליה מכל מדינות העולם ולהצטופף יחד בבתי מלון, מסעדות, קופות ויציעי אצטדיונים ואולמות?

מה ניתן, אם כך, לצפות?

בשתי מילים: לא הרבה. בארבע מלים: מה שהיה הוא שיהיה. מר יושיהידה סוגה היה שותף למדינות של שינזו אבה בכל אחד מהתחומים שתוארו ולא סביר שהוא היה עושה זאת לאורך זמן אילו סבר שיש לעשות זאת אחרת.

יש לו זמן מוגבל לכהן בתפקיד עד לבחירות הבאות לפרלמנט היפני, סביר להניח שאין לו מדיניות חליפית באמתחתו, וסביר מאוד להניח שכיפני נאמן וצנוע הוא לא ירצה לזעזע את הבמה שעליה יעמוד בעוד זמן לא רב המועמד הבא מטעם המפלגה הליברלית דמוקרטית, ולא, די ברור שזה לא יהיה הוא. כאמור הוא ה-civil servant הקלאסי והוא לא איש הפאתוס והחזון הסוחף המונים בנאומים חוצבי להבות. המפלגה שלו בחרה בו כמועמד של פשרה שידע לייצב את הסירה במים הלא שקטים של לאחר פרישת ראש הממשלה הקודם, על מנת לנצח בבחירות הבאות היא תצטרך כריזמה, נאומים וחזון, ואת זה מישהו אחר מהמפלגה יצטרך לספק, לא מר סוגה.

טל רשף

טל רשף הוא מומחה להבנה עסקית, כלכלית ובינתרבותית של מדינות העולם, הוא מייעץ ומלווה חברות לפעילות מביאת תוצאות מול שווקים מתעוררים בסחר הגלובלי ומרצה בנושאי עסקים, כלכלה, תרבויות והיסטוריה.
054-4606270 * Tal@intelectual.co.il * https://intelectual.co.il

2 תגובות על “לאן צועדת יפן של יושיהידה סוגה?”

  1. יעקב פדהצור הגיב:

    היי טל, תמיד נהנה לקרוא את המאמרים המרתקים שלך. מאחל לך שנה טובה, מאושרת ובעיקר בריאה!

לורנס וונג סינגפור

מנהיג חדש לסינגפור

המנהיג החדש של מפלגת השלטון בסינגפור, ה-PAP, מר לורנס וונג, הוא בן לאב יליד סין, מה שיוכל אולי להטות אותו לכיוון הפרו סיני, ומצד שני

מכירות נשק

מכירות צבאיות ומלחמת אוקראינה

הכישלון המהדהד של רוסיה באוקראינה רחוק מלהוות סוף פסוק לאיום בטחוני. כן, התוקפן תקוע בצירים מול טילי נ"ט ובפרברי הערים מול הצלפים, אבל כשלונות הצבא

הנשיא החדש של קוריאה

נשיא חדש בקוריאה

השם הוא יון סוק יאול, ובכיתוב לועזי Yoon Suk Yeol. תתחילו לתרגל כי עוד נשמע עליו לא מעט. יש לו את כל הכוונות להיות שחקן בינלאומי

רוסיה אוקראינה

היום שאחרי מלחמת רוסיה אוקראינה

כרגע, בזמן בו הטנקים הרוסיים נעים אל תוך אוקראינה, מתחילה מלחמה שכמו תמיד כולם יודעים כיצד היא מתחילה אבל לא כיצד היא תיגמר, עם זאת