טקס של תה והרמוניה

טקס התה היפני הוא לא רק תה ולא רק טקס, הוא ביטוי עמוק של התרבות והמסורת היפנית, הוא דרך להשיג שלווה והוא דרך ליצור הרמוניה בין אנשים, בין המשתתפים בטקס.

הוא לא רק תה כי שתיית התה יכולה להיות התכלית, אבל הטקס מתמקד בדרך להגיע אליה, ולדרך יש כללים, כי זה מה שיוצר את הטקס, ומאחורי כל כלל יש משמעות ויש ערכים, והכוונה היא לערכים יפניים כמובן.

אין חיפזון, זמן לא מהווה גורם משמעותי בטקס. יש לקחת את הכלים ולהכין אותם, את הספלים, את הקנקן, את אבקת המאצ'ה (Matcha) הירוקה המוכנה מעלי תה שנטחנו ושאותה מערבבים עם המים החמים על מנת ליצור את התה. חשובה הדרך בה אוחזים בכל כלי, חשובה מאוד הדרך בה מגישים את הספל לאדם שישתה ממנו. יש לספל צד מעוטר יותר, והספל יוגש עם צד זה מופנה כלפי המקבל, הוא יתבונן בו, יביע את הערכתו ואז יסובב את הספל כך שהצד היפה יופנה כלפי המארח.

לא, אין כפית שבה מערבבים את האבקה והמים ואשר מקישה על דפנות הספל, יש צ'אסן (Chasen), כלי מיוחד שראשו עשוי סיבי במבוק שאיתו מערבבים את המרכיבים בעדינות, בשקט, ויש גם דרך לשתות את התה כאשר הוא מוכן ודרך להביע את ההערכה על טעמו, על ההנאה מהתה ועל היופי שבטקס. יש צד שמכין את הטקס ומגיש, יש צד שמקבל ולוגם, כל אחד מהם מכפיף את עצמו לדרך בה צריכים הדברים להיעשות, כל אחד מביע את ההערכה לצד האחר.

ערבוב תה - טקס התה

מאחורי כל אלה ניצבת הגישה היפנית אשר מקדשת את ההרמוניה, ואשר למענה, למען ה-Wa, כל אדם מצווה להפחית בערכו, לצמצם את הנוכחות שלו, להשאיר יותר מקום לזולת, להשאיר יותר מקום לכלל. הגישה היא שכאשר כל אחד מצמצם את עצמו, כאשר היחיד מפנה מקום לכלל וכאשר היחיד מפנה מקום לזולת, אין צרימות ומתאפשרת הרמוניה בין כל הנוכחים.

למען מטרה זאת גם חשובים כל כך הכללים, יש כללים כיצד להגיש כרטיס ביקור, איך אדם מציג את עצמו, וכמובן איך לקיים טקס תה. אדם מניח הצידה את הדרך בה הוא היה בוחר לעשות זאת ובמקום זאת הוא מציית לכללים שעוברים מדור לדור, הוא מציית למסורת. כאשר כל הנוכחים פועלים על פי הכללים נוצרת הרמוניה, אם תרצו זאת הרמוניה של טקס תה.

טקס התה גם משרת את היחיד בינו לבין עצמו. הגישה היפנית היא שכאשר אדם פועל על פי כללים ועל פי טקסים, כאשר הוא מחיל על עצמו את הדרך לעשות דברים ולא פועל על פי מה שמתחשק לו באותו רגע, הוא מתרגל שליטה עצמית ובעזרתה הוא יוצר בתוך עצמו שקט, שלווה והרמוניה עם עצמו.

יפן היום נוטלת את הדרך הזאת ומפיצה אותה בעולם. היפנים מדריכים היום אנשים במדינות שונות כיצד לקיים את טקס התה על מנת לאפשר שלווה בין אדם לעצמו, בין אדם לסביבתו ובין אומות העולם.

Sakura Cha Meet Logo

יש לי הכבוד לפעול במסגרת אגודת  Sakura Cha meet אשר פועלת ביפן, בארה"ב ובישראל ואשר רוצה להביא אלינו, אל תושבי המדינה המיוזעת ולמודת המלחמות שבמזרח התיכון את תודעת הטקס והשלווה וההרמוניה שהטקס מביא איתו.

הקליקו כאן על הקישור ובסרטון תוכלו לצפות קשישה יפנית המספרת על המפגש הראשון שלה עם טקס התה בילדותה. בקישור הבא תוכלו להתוודע לאתר של האגודה ועל הסיבות להפצת תודעת טקס התה בעולם במה שמוכר כ: Tea Ceremony Diplomacy.

ואם יש לכם שאלות בהקשר זה, אשמח לענות, אנא פנו אליי וצרו קשר.

טל רשף

טל רשף הוא מומחה להבנה עסקית, כלכלית ובינתרבותית של מדינות העולם, הוא מייעץ ומלווה חברות לפעילות מביאת תוצאות מול שווקים מתעוררים בסחר הגלובלי ומרצה בנושאי עסקים, כלכלה, תרבויות והיסטוריה.
054-4606270 * Tal@intelectual.co.il * https://intelectual.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בתים נטושים באירי דורסט

הכלכלה של האזורים הנטושים

ב-26 באוגוסט פירסם ה-CNN את סיפורו של בריטי שהגיע לטוקיו, מצא עצמו שורף את כספו בעיר הגדולה על הוצאות טיפוסיות למקומות כאלה, בעיקר לינה, והחליט

כפר נטוש - יפן

נטישת הכפרים וערי הביניים

במאות השנים האחרונות רואה העולם מעבר הולך ומאיץ של מעבר מהכפר אל העיר, זה ידוע, אבל כעת נוסף מצב חדש יחסית ונוסף: המעבר מערי הביניים

העולם מול הוירוס

הדלתא מתפרץ במזרח אסיה

הנתונים אינם רק קשים אלא גם מפתיעים, מדינות השגשוג של מזרח אסיה שהיוו אות ומופת בהתמודדות עם ההתפרצויות הראשונות של הנגיף הן בין אלה שסובלות

פיתוח עסקי ביפן

האם אתם ערוכים למה שיפן יכולה להציע?

האם אתם פועלים מול יפן? מקבלים ממנה השקעות? פועלים בשוק שלה? אם לא – כדאי שתבדקו היטב את האפשרות הזאת. שימו לב לנתונים. היקף ההשקעות