נשיא חדש בקוריאה

השם הוא יון סוק יאול, ובכיתוב לועזי Yoon Suk Yeol. תתחילו לתרגל כי עוד נשמע עליו לא מעט. יש לו את כל הכוונות להיות שחקן בינלאומי משמעותי. השבוע הוא נבחר, על חודו של אחוז או פחות מהקולות, לתפקיד הנשיא של קוריאה, כלומר קוריאה הדרומית. בפניו ניצבים אתגרים לא קלים בהתמודדות עם הקורונה, בקידום מעמד האישה ובעיות פנים נוספות, אבל הזירה שבה אנחנו מתמקדים היא כמובן הבינלאומית.

[להרשמה לקבלת הפוסטים של הבלוג בלי עלות שלחו בקשה באימייל: tal@intelectual.co.il או דרך דף  צרו קשר]

הנשיא יון מייצג את המפלגה השמרנית, זאת שהייתה באופוזיציה בשנים האחרונות, והקו שעל פיו הוא נבחר הוא קו ימני, קו שמרני, קו שהוא לא פחות מאשר שינוי מגמה בהתנהלותה של המדינה שלו.

מה השינויים שהוא מבשר?

קו תקיף כלפי צפון קוריאה

צפון קוריאה

בניגוד למון, הנשיא היוצא, שיזם דרכים ללכת לקראת משטרו של קים ג'ונג און, לפייס אותו ולאפשר לו לרדת מהעץ המיליטנטי שעליו הוא טיפס, יון, הנשיא הנכנס, בישר כי לא יבצע יותר ויתורים למר קים. יתן? יקבל, לא יתן? לא יקבל, ולתת משמעו פירוז גרעיני מוחלט. לא עוד ויתורים והטבות בתמורה לפירוק מתוקשר של בסיס טילים יחיד או או מתקן גרעיני שסיים את דרכו.

מאחורי הגישה הזאת עומדת התחושה של דרום קוריאנים רבים כי אין טעם לחלום על איחוד אפשרי של הקוריאות, ולמעשה שליט המדינה הצפונית משחק בהם, מבצע ויתורים סמליים, מקבל את מה שרצה ואז משנה את הקו ומשגר טילים, ממשיך בפיתוח הגרעיני ומסלים את ההכרזות שלו. התחושה של מצביעיו של יון היא שהקו הפייסני לא השיג דבר ואין טעם לתת מתנות תמורת פחות מאשר הסרה מלאה של האיום הגרעיני.

כן, זה מעלה את הסיכון של סבב לחימה בין המדינות האחיות, לכולם זה ברור ומר קים יכול להיות מאוד בלתי צפוי בתחום זה, ועל כן הכריז יון כי ידאג להעצים את הכוח של המדינה שלו על מנת להיות מסוגל לעמוד מול כל תוקפנות, לא בעזרת מתנות, אלא בעזרת טילים ופגזים.

קו תקיף כלפי סין

חיילי הצי הסיני

קוריאה ניצבת בשנים האחרונות מול איום מתגבר והולך מצידה של סין, השכנה שמעבר למיצרים, אשר מעלה טונים בהתבטאויות שלה, מעצימה את צבאה ובונה בים שסביב קוריאה ארסנל שיכול לאיים עליה בצורה משמעותית בעת התלקחות אזורית. לא, היא לא היחידה, האיום הסיני ניצב גם מול כל מדינה הסמוכה אל סין גיאוגרפית ושאינה בת חסות שלה.

הנשיא היוצא, מון, ניסה להלך מהבחינה הזאת בין הטיפות, לחזק את הברית הצבאית עם ארה"ב שמהווה עבורה מגן אזורי, אך להימנע מעימותים מול סין, בעיקר על מנת לשמור על האינטרסים המסחריים שלה מולה. למרות זאת קוריאה מצאה עצמה בהתנגשות מול סין בעת פריסת טילי ה-THAAD האמריקאיים על אדמתה שגררה הפגנות נגדה, החרמות של מוצריה ואף ונדליזם בסניפי חברות קוריאניות בסין.

הקו התקיף שמבטיח יון הוא למעשה חבירה של קוריאה לקו שכמה מדינות אחרות באזור כבר ביטאו קודם לכן, ומי יודע, אולי זה יוביל להצטרפות שלה לברית המרובעת של אוסטרליה, יפן, ארה"ב והודו שבונות חומת מגן כנגד ה-PLA, צבא העם הסיני המאיים על האזור.

העצמת היכולות הטכנולוגיות של קוריאה

שיתוף פעולה טכנולוגי

קוריאה אינה מעצמה של נפט, חקלאות או מחצבים, היא דלה באופן יחסי בכל אלה, הכוח שלה הוא ביכולת העבודה והחשיבה של אנשיה, מה שמהווה בסיס להיותה מעצמה טכנולוגית, או "מדינת סמסונג" כפי שהיא מכונה לעתים. היא השכילה לאורך השנים לבנות כוח עסקי וכלכלי אדיר של קונצרנים חזקים, אשר מלבד סמסונג כאמור גם כוללים שמות דוגמת יונדאי, קיה, SK ו-LG.

בשנים האחרונות היא ניצבת מול תחרות כלכלית הולכת וגדלה מצד מדינות תעשייתיות טכנולוגיות סביבה ובראשן סין. שווקים שבהם היא הייתה שלטה עוברים אל חברות לא קוריאניות כאשר לעתים הדבר נובע מתחרות לא הוגנת מצידן של ממשלות של מדינות חזקות ממנה המשקיעות את כובד משקלן בקידום החברות שלהן.

היתרון הזה הוא הדבר העיקרי שעמד מאחורי האינטרס הישראלי לחתום הסכם סחר חופשי עם קוריאה והיא רוצה להמשיך ולחזק אותו, למנוע את הסחף וליצור יתרון יחסי. יתרון כזה יכול להיות, מטבע הדברים, רק יתרון איכותי, הוצאה לשוק של מוצרים משופרים יותר, טכנולוגית מתקדמים יותר ובעיקר חדשניים, שיתנו לה יתרון על פני המתחרים ויביאו אליה את הצרכנים ברחבי העולם.

הנשיא הנבחר יון הודיע כי יפעל למען מטרה זאת והוא גם הצביע על הברית עם ארה"ב, מעצמת הנסדאק, כחלק מהבסיס לכך, ברית שתיתן לקוריאה גם הגנה בטחונית מול סין וגם גישה אל טכנולוגיות פורצות דרך שישרתו אותה מול שוקי העולם, בעת ובעונה אחת.

למה ניתן לצפות?

Chinese global planning

בחירתו של יון מצרפת את קוריאה, כפי שניתן לראות, למחנה המדינות הדמוקרטיות הניציות של האזור. יש בכך בשורה למדינות הברית המרובעת שהוזכרו קודם לכן, יש כאן בשורה לטאיוון שיודעת כי לנוכח הפלישה הרוסית לאוקראינה עלול להתרחש מצב שיעודד את סין לממש את איומיה ולפלוש אל שטחה, קוביית הדומינו הבאה. בת ברית נוספת בקואליציה מול סין היא בשורה חשובה עבור מדינות אלו.

בחירתו של יון היא הזדמנות עסקית עבור חברות הטכנולוגיה הבטחונית הישראליות, שקוריאה כבר לקוחה שלהן, שיש להן בה מוניטין טוב ושקו ניצי מול סין וצפון קוריאה צפוי להגביר את הביקוש למוצרים שלהן. גם השקעה של המימשל בתעשייה טכנולוגית צפוי להביא את החברות הקוריאניות אל מדינת הסטרט אפ כדי לחפש פיתוחים פורצי דרך.

בחירתו של יון מהווה קודם כל בשורה עבור אנשי הדמוקרטיה וזכויות האדם שניצבים מול הכוחניות של מדינות כוחניות ובלתי דמוקרטיות, מסין עד אירן, מצפון קוריאה עד רוסיה, ולבשר להן שמשתתף נוסף התייצב על הקו בצד שלהם.

 

 

 

 

טל רשף

טל רשף הוא מומחה להבנה עסקית, כלכלית ובינתרבותית של מדינות העולם, הוא מייעץ ומלווה חברות לפעילות מביאת תוצאות מול שווקים מתעוררים בסחר הגלובלי ומרצה בנושאי עסקים, כלכלה, תרבויות והיסטוריה.
054-4606270 * Tal@intelectual.co.il * https://intelectual.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

סין סגר

מדיניות של אפס קורונה בסין

בניגוד למרבית מדינות העולם המסירות הגבלות וחוזרות לחיים נורמליים בהדרגה, סין מהדקת את הסגר ומשלמת על כך מחיר כלכלי. הפוסט בוחן מדוע היא עושה זאת וצופה לאן זה יוביל

כנסיה תרבות רוסית

התרבות הרוסית ומלחמת אוקראינה

מה תמוה יותר בעיניך: יכולת הלחימה הנמוכה של צבא רוסיה? ההתנהלות האכזרית של חייליה? או אולי מדוע בכלל היא פלשה לאוקראינה? אלה שלוש תופעות תמוהות

לורנס וונג סינגפור

מנהיג חדש לסינגפור

המנהיג החדש של מפלגת השלטון בסינגפור, ה-PAP, מר לורנס וונג, הוא בן לאב יליד סין, מה שיוכל אולי להטות אותו לכיוון הפרו סיני, ומצד שני

מכירות נשק

מכירות צבאיות ומלחמת אוקראינה

הכישלון המהדהד של רוסיה באוקראינה רחוק מלהוות סוף פסוק לאיום בטחוני. כן, התוקפן תקוע בצירים מול טילי נ"ט ובפרברי הערים מול הצלפים, אבל כשלונות הצבא