הסכם סחר חופשי נחתם עם קוריאה

בשקט, בצינעה, כאשר תשומת הלב מופנית לעבר האירועים הבוערים במדינת ישראל, נחתם הסכם סחר חופשי (FTA – Free Trade Agreement) בין ישראל לקוריאה.

אי אפשר להגזים בחשיבותו של ההסכם, הן בגלל המדינה שאיתה הוא נחתם והן בגלל האזור שבו היא נמצאת, יש כאן סיטואציה חיובית מאוד ומיוחדת שצריך לפרק ולהבין אותה על מנת לראות את החשיבות של ההסכם.

קודם כל מדובר ביצירת תנאי סחר חופשי מול כלכלת קוריאה החזקה וההזדמנויות שבכך עבור מדינה ישראל ועבור החברה הישראלית. ההשלמה של כלכלת קוריאה וזאת של ישראל היא קרובה למושלמת, שתיהן כלכלות מבוססות טכנולוגיה, אך בעוד שישראל מתמחה במוצרי חדשנות פורצי דרך, קוריאה מתמחה בבניית מערכי יצור ושיווק החודרים לכל שוקי העולם, או כפי שהגדיר זאת ידידי איציק יונה, המנכ”ל של יונקו, “סטרטאפ ניישן מול סקייל אפ ניישן” (Startup nation vs. scaleup nation).

החברות הקוריאניות הענקיות, דוגמת סמסונג, יונדאי ו-LG, הנלחמות ראש בראש בתחרות הקשה עם היצור הסיני ההמוני והזול יחסית מצד אחד והיצור היפני המאוד איכותי מצד שני, יודעות שפריצת הדרך שלהן נמצאת בחדשנות, בלהביא לשוק את מה שלמתחרים שלהן עדיין אין, וכאן הסטארטאפ ניישן נכנסת לפעולה, ומעכשיו מעל ל- 95% מהייצוא הישראלי לקוריאה יהיה פטור ממכס, והמוצרים והשירותים של חברות הטכנולוגיה הישראליות יהיו יותר זמינים להן הן מבחינת מיסוי ומכס והן מבחינת שירותים, השקעות, ותקינה, או כפי שניסח זאת האתר הקוריאני Pulse: “the agreement will provide Korea with greater access to one of the world’s top innovation hubs and technology exporters, and better entry to exceptional technologies,”

אתם עובדים בחברה טכנולוגית? יש לכם מוצר או שירות שישפר את המיצוב בשוק של חברות קוריאניות?

ולא מדובר רק בטכנולוגיה עילית, חברות כמו רותם אמפרט נגב, כיל ואדמה יהנו מהורדה של 6.5% מכס על דשן, היקבים מהורדת 15% על יינות, ואפילו ירידת מכס על מוצרי קוסמטיקה.

מצד שני גם היבוא מקוריאה לישראל יוזל ויפושט, וזה אומר סמרטפונים, מכוניות, White appliances ועוד שלל מוצרים שאת ואתה ואני נשמח לקנות בעלויות נמוכות יותר. כאשר בתחום הרכב תהיה ירידה ל-0% מכס. המכס על מקררים, אמבטיות ומקררים ירד ב 12%. Win win

עם זאת יתכן והחשיבות המרכזית של ההסכם נמצאת מחוץ למשמעות המיידית שלו, אלא במבט האזורי הכולל, מבט על מזרח אסיה.

רשימת המדינות שאיתן יש לנו הסכם סחר חופשי חתום אינה קצרה, וכוללת את האיחוד האירופי, ארה”ב, מדינות אפט”א, שהן שוויץ נורבגיה, איסלנד, וליכטנשטיין, טורקיה, קנדה, מקסיקו, מדינות מרקוסור, שהן ארגנטינה, ברזיל, פרגוואי, ואורוגוואי, קולומביה, פנמה, אוקראינה ובריטניה.

כן, הבחנתם נכון, אין ביניהן אף מדינה ממזרח אסיה, האזור המתפתח במהירות הגדולה בעולם במזרח היבשת שלנו, יש לנו אמנם תהליכי משא ומתן עם סין ועם וייטנאם, אבל עד כה הם די דרכו במקום.

הסיבה העיקרית לכך היא זהירות היתר המאפיינת את אנשי המזרח. התרבות המקומית במידנות אלו היא להימנע בכל מחיר מאובדן פנים ומכישלון, וכל מי שניהל משא ומתן באחת ממדינות המזרח מכיר זאת. במקרה של חתימת הסכם סחר חופשי , מעבר לחששות הנצחיים מפני חשיפה של היצור המקומי לתחרות, גם נכנס המעמד המיוחד של ישראל, החשש להיות מזוהים עם מדינה שעולה לחדשות עם תמונות של הפצצות בעזה ושל פיזור הפגנות בלוד. החשש הוא שעלול להיות לכך מחיר פוליטי.

ובכן קוריאה כבר עשתה את הצעד, ימים יגידו ויראו שהשמיים לא נפלו עליה למחרת היום, המדינות האחרות יחושו שהן כבר לא צריכות להתגלח על הזקן שלהן עצמן, וברגע שמשלחות מיפן וסין שיגיעו לכאן יגלו טביעות נעליים קוריאניות בלי מכס בדרך בה הן רוצות לצעוד זה יהווה תמריץ להאיץ את המשא ומתן או להתחיל אותו, וזה מתייחס בעיקר למתחרות הישירות של קוריאה ובראשן יפן וסין.

אז הרי לכם, חדשות טובות בימים לא פשוטים אלו, ואני מאמין שיבוא יום ונציין את היום הזה כתחילתו של גל חדש בשיפור הקשרים עם מזרח אסיה.

טל רשף

טל רשף הוא מומחה להבנה עסקית, כלכלית ובינתרבותית של מדינות העולם, הוא מייעץ ומלווה חברות לפעילות מביאת תוצאות מול שווקים מתעוררים בסחר הגלובלי ומרצה בנושאי עסקים, כלכלה, תרבויות והיסטוריה.
054-4606270 * Tal@intelectual.co.il * https://intelectual.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אפריקה סחר

איחוד הסחר של אפריקה יוצא לדרך

[המאמר התפרסם בינואר 2021 במוסף הסחר העולמי של “הארץ”] מספר כלכלות באפריקה החלו להתפתח בשנים האחרונות ולצמצם פערים מול כלכלות העולם המפותח, הסכם הסחר החופשי

שנה חדשה גונג שי פה צאי

להיערך נכון לשנה החדשה

שני אירועים מתחברים יחד בתקופה הזאת של השנה, תחילת השנה האזרחית, שנת 2021 ב-1 בינואר, ותחילת השנה האסיאתית, שנת השור, ב-12 בפברואר. בעצם השנה מצטרף

צמיחה כלכלית במזרח אסיה

מדוע מצליח המזרח במקום בו נכשל המערב?

המספרים מציגים תמונה די ברורה, בזמן שבו מדינות המערב, דרום אסיה, אפריקה ואמריקה הלטינית סובלות יותר ויותר ממגיפה הקורונה ונכנסות למשבר כלכלי הולך ומתעצם, מדינות

RCEP - Regional cooperation economic pact

ההסכם שישנה את כלכלת העולם

נתחיל מהמספרים, לפני שנפנה להבין מדוע וכיצד ישנה הסכם ה-RCEP את כלכלת העולם כפי שמכריזה הכותרת: ה-Regional Comprehensive Economic Partnership הוא הסכם שכולל 15 מדינות