היום שאחרי מלחמת רוסיה אוקראינה

כרגע, בזמן בו הטנקים הרוסיים נעים אל תוך אוקראינה, מתחילה מלחמה שכמו תמיד כולם יודעים כיצד היא מתחילה אבל לא כיצד היא תיגמר, עם זאת כמה דברים כבר נראים באופק שיכולים להצביע על מה שיקרה ביום שאחרי המלחמה, לידיעתו של מי שפועל או מתכונן לפעול באזור הזה של העולם.

[להרשמה לקבלת הפוסטים של הבלוג בלי עלות שלחו בקשה באימייל: tal@intelectual.co.il או דרך דף  צרו קשר]

רוסיה חזקה צבאית מאוקראינה בפער גדול וביום שבו תסתיים המלחמה יגדלו שטחה ואוכלוסיתה של רוסיה על חשבון השכנה שלה ולא ברור באיזה היקף, האם הכיבוש יכלול רק את המחוזות הבדלניים? את כל אוקראינה? או אולי היכן שהוא באמצע?

רוסיה תרויח מכך?

רוסיה אוקראינה

זה לא יתן לרוסיה כלים כלכליים של ממש, בעולם הגיאופוליטי של מחר, שבו, כפי שכבר כתבתי בעבר, ההתנהלות הצבאית האגרסיבית של רוסיה אמנם מקנה לה כותרות אבל לא כוח כלכלי, אין בשטחים אלה מחצבים שאין באדמת רוסיה בשפע, ואין שם נתיב תחבורה בינלאומית חדש. לרוסיה זה לא יסייע אבל לאוקראינה זה יגרום נזק עצום, גם אם היא תמשיך להתקיים. אוקראינה של לאחר המלחמה תהיה חלשה כלכלית עוד הרבה יותר מאשר היום, כאשר ממילא היא אחת המדינות העניות במערב.

גם מצבה של רוסיה ידרדר בעקבות העימות. נכון לרגע כתיבת הפוסט החלו כבר להינחת על רוסיה, כצפוי, עיצומים הולכים ומתגברים. פרוייקט צינור הגז לגרמניה, שהיה צפוי להכניס לקרמלין מיליארדים, עומד להתבטל, הגבלות הוטלו על אילי הון ועל בנקים ברוסיה, וברור כי כל אלה אינם מספיקים וכבר יש דיבורים על חסימת הפעילות הרוסית בשוק הכספים העולמי, כלומר יכולת הסליקה בינלאומית שלה שבלעדיה אין יכולת תשלום מחו"ל לחברות רוסיות.

לא, אין פירוש הדבר שרוסיה תבודד ותיחסם לגמרי, הברית הסינית רוסית שרירה וקיימת וסין תשמח לנצל את ההזדמנות לקנות מרוסיה בזול נפט וגז כאשר הביקוש להם יורד, ולבצע את הטרנזקציות בעזרת היואן האלקטרוני ובכך לקדם אותו, כי, כמו שיודע כל סינולוג, בתרבות הסינית כל משבר הוא הזדמנות.

רוסיה תתמוטט?

סנקציות כלכליות על רוסיה

היא לא תיחסם לגמרי אבל גם בלי זה המצב של רוסיה יהיה לא קל. מלחמה היא עסק יקר, גם לצד המנצח, וביום שלאחר השלמת יעדי הפעילות הצבאית תצטרך רוסיה להוציא מכיסה, המדולדל גם ככה, מיליארדים על תחמושת, דלק וכלי לחימה שנשלחו לחזית אך לא שבו ממנה. על מנת לממן זאת היא תצטרך כמה שיותר הכנסות במטבע חוץ, אבל, כפי שהדברים נראים כרגע, אלה לא יהיו בנמצא בשפע.

כאמור ימשך הסחר שלה עם סין, שתומכת בה, ולצידה עם כמה מדינות זניחות מבחינת יכולת הקניה דוגמת מונגוליה, בלארוס וסוריה. יתכן ופוטין ויועציו בונים על כך שהמערב יגרגר, ינהם, יטיל סנקציות סמליות לטווח קצר ואז ישוב לעסקים כרגיל, כי אירופה זקוקה לגז הרוסי. אולי. אם כך הם סבורים הם עלולים להתאכזב.

מדינות המערב נמצאות בלחץ מכיוונים שונים לא לוותר הפעם ונראה כי הפעם הדמוקרטיות המערביות יחשפו שיניים. זה נובע מלחץ של דעת הקהל במדינות השונות הרוצה לראות זקיפות קומה, החשש להשאיר שוב את השטח לפופוליסטים דוגמת דונלד טראמפ, החשש מהתפשטות ההמשך של רוסיה אל פולין והבלטיות, והחשש כי מענה רפה יעודד את סין להגביר את האגרסיביות שלה בים סין ואולי אף לפלוש לטאיוון.

רוסיה עומדת להיכנס לחורף כלכלי אשר, כפי שזה נראה כרגע, יהיה ממושך וכואב כאשר רק גורלה של אוקראינה יהיה גרוע יותר. שתי המדינות צועדות לעבר משבר כלכלי קשה, אשר עד כה עדיין מוקדם לקבוע מה יהיה העומק שלו. האם אוקראינה תמשיך להתקיים? האם יהיה לה מוצא לים השחור? האם יהיו ברשותה שדות המחצבים שעד כה תדלקו את הכלכלה שלה? כמה זמן תימשך הלחימה? איזה היקף הוצאות זה יביא על רוסיה? מה יהיה עומקן המדוייק של הסנקציות? במחשבה נוספת יתכן וכל אלה לא יהיו רלוונטיים לאיש העסקים הישראלי ביום שאחרי, במקרה שיוטל חרם על רוסיה שיחייב את ישראל.

העתיד נראה עגמומי מאוד לשתי המדינות וכדאי כבר עכשיו להתחיל להכין חלופות לפעילות איתן. דרך אגב, גם לכלכלת העולם זה יגרום נזק, לאחר המכות שהוא קיבל מהקורונה וממלחמות הסחר בין סין לארה"ב. הנפט כבר החל להתייקר, הבורסה של רוסיה התרסקה, ואלה רק הסנוניות הראשונות.

טל רשף

טל רשף הוא מומחה להבנה עסקית, כלכלית ובינתרבותית של מדינות העולם, הוא מייעץ ומלווה חברות לפעילות מביאת תוצאות מול שווקים מתעוררים בסחר הגלובלי ומרצה בנושאי עסקים, כלכלה, תרבויות והיסטוריה.
054-4606270 * Tal@intelectual.co.il * https://intelectual.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

סין סגר

מדיניות של אפס קורונה בסין

בניגוד למרבית מדינות העולם המסירות הגבלות וחוזרות לחיים נורמליים בהדרגה, סין מהדקת את הסגר ומשלמת על כך מחיר כלכלי. הפוסט בוחן מדוע היא עושה זאת וצופה לאן זה יוביל

כנסיה תרבות רוסית

התרבות הרוסית ומלחמת אוקראינה

מה תמוה יותר בעיניך: יכולת הלחימה הנמוכה של צבא רוסיה? ההתנהלות האכזרית של חייליה? או אולי מדוע בכלל היא פלשה לאוקראינה? אלה שלוש תופעות תמוהות

כלכלת איטליה

כלכלת איטליה: רקע, בעיה ואולי פתרון

הדימוי של איטליה הוא של מדינה נהנתנית, כמובן: אוכל טוב, נופים יפים, אנשים קולניים ומלאי פאתוס ורגש, עסקים הנסגרים בצהריים לצורך סייסטה ארוכה וכמובן אנשים

מכירות נשק

מכירות צבאיות ומלחמת אוקראינה

הכישלון המהדהד של רוסיה באוקראינה רחוק מלהוות סוף פסוק לאיום בטחוני. כן, התוקפן תקוע בצירים מול טילי נ"ט ובפרברי הערים מול הצלפים, אבל כשלונות הצבא