האם אתם ערוכים למה שיפן יכולה להציע?

האם אתם פועלים מול יפן? מקבלים ממנה השקעות? פועלים בשוק שלה? אם לא – כדאי שתבדקו היטב את האפשרות הזאת. שימו לב לנתונים.

היקף ההשקעות מיפן בשנת 2020 עלה ב-20% ביחס לשנת 2019, והגיע לכ-1.1 מיליארד דולר, דבר מדהים אם אנו זוכרים שמדובר בשנת מגיפה עולמית שבה הפעילות הואטה ולעתים אפילו נעצרה, ובאופן יחסי חלקה של יפן בסך ההשקעות הזרות שנכנסו לישראל הגיע ב-2020 ל-11.1%, הרבה מעל ל-1.8% בלבד ב-2016 ובשנה האחרונה נמנו 51 השקעות יפניות שונות בישראל, כל זאת על פי מחקר שנערך על ידי אלחנן הראל וזיו טטרוק מחברת היעוץ הראל-הרץ אינבסטמנט האוס,

גם הרכב המשקיעים הולך ומתפתח וכולל בין השאר יצרני מכוניות יפניים, גופים פיננסים, חברות ביטוח וקרנות הון סיכון מגדלים שונים. בשנה האחרונה גם חלה עליית מדרגה עם כניסתם של המשקיעים המוסדיים היפנים לישראל. חברות ביטוח מובילות כמו Sompo, Tokio Marine ,Mitsui -Sumitomo , ובנקים כמו Mufg ו- Mizuho יזמו שותפויות עם חברות בתחומן בישראל ויזמו השקעות בקרנות הון סיכון ישראליות, והיום פועלות בישראל 15 קרנות הון סיכון יפניות.

זה נתון הנמצא במהלך התפתחות, צריך לקחת בחשבון ש-22 גופי השקעה חדשים הצטרפו לאחרונה למשקיעים בישראל, מרביתם משקיעים אסטרטגים המחפשים טכנולוגיות חדשניות. גם מספר הנציגויות הקבועות של חברות יפניות בישראל עלה ועל פי נתוני חברת הראל-הרץ מספר הנציגויות הקבועות גדל בארבעת השנים האחרונות מ -15 לקרוב ל 90 וזאת כאשר אנו זוכרים כי חלק מהחברות היפניות הפועלות אצלנו עושות זאת מתחת לרדאר ולא נכללו בנתונים הללו.


טל רשף – 054-4606270 – tal@intelectual.co.il


מפתיע? אולי, לא את כולם. בשנת 2015, על רקע ביקורו ההיסטורי של ראש ממשלת יפן דאז, שינזו אבה, תוארו הפוטנציאל והמשך הדרך במאמר שלי ב-YNET כלכלה ומאז הדברים הולכים ומתממשים והם ממשיכים וימשיכו הלאה.

יפן היא אחת הכלכלות המובילות בעולם, עם תמ"ג של יותר מ-5 טריליון דולר בשנה, והמטבע המקומי, הין היפני, המטבע השלישי הנסחר ביותר בעולם אחרי הדולר האמריקני והאירו, מושא קנאה לראשי הבנק המרכזי של סין. כן, היא נושאת על גבה קשיים שנוצרו על ידי שנים של האטה, ה-Lost years, ותוכניות האצה כלכלית בהשקעות ענק, אבל היא עדיין ענק כלכלי לכל עניין ודבר, והפוטנציאל שלה לחברה הישראלית הוא אדיר.

היום, תחת הנהגתו של יושיהידה סוגה הפוטנציאל נמצא בכניסה לשוק היפני, לא פחות מאשר בתחום ההשקעות, וליפן גם אתגרים שמזמינים את מה שלעולם ההייטק הישראלי יש להציע. ביניהם:

  • היא ניצבת מול איום סיני הולך ומתעצם וזקוקה לפתרונות צבאיים טכנולוגיים יצירתיים שיתנו לה יתרון לנוכח המסה הסינית בזירה שהיא בעיקרה ימית ואוירית.
  • היא מתמודדת עם אובדן העליונות המסחרית שלה לנוכח התחרות המגיעה בעיקר מכיוון קוריאה וסין, והתעשיה שלה מחפשת חדשנות שתציב אותה לפני המתחרים שלה.
  • היא ממצבת עצמה כמובילה בתחום הרפואי ומחפשת חדשנות רפואית שתשרת את המטרה הזאת
  • החברה היפנית הולכת ומצטמקת, יש פחות ופחות צעירים וכל המערכות שלה זקוקות למערכות אוטומציה ורובוטיקה שיחליפו את הידיים העובדות שאינן.

לצד אלה קיים אתגר מסיבי בדמות התרבות היפנית, הדרך היפנית לחשוב ולפעול בתחום העסקי. נגיסה בפוטנציאל האדיר שתואר עד כה מחייבת הבנה של יפן, היערכות ליפן ופעולה על פי מה שיפתח דרך אל ליבם וכיסם של הגופים היפניים והמנהלים שלהם, פעולה בדרך היפנית.

ובכן, אל תפספסו, אם אתם כבר שם – הכירו את הפוטנציאל והגדילו את הפעילות, ואם אתם לא שם אזי בדקו היטב את הפוטנציאל והיערכו לגעת בו.

אני מזמין כל אחד ואחת לפנות אליי, ליעוץ לפעילות אפקטיווית מול יפן, אימון מנהלים לקראת פעילות מולה, או הכשרות שיתנו לכם ולעובדים שלכם כלים לעשות זאת נכון. זאת המומחיות שלי.

טל רשף

טל רשף הוא מומחה להבנה עסקית, כלכלית ובינתרבותית של מדינות העולם, הוא מייעץ ומלווה חברות לפעילות מביאת תוצאות מול שווקים מתעוררים בסחר הגלובלי ומרצה בנושאי עסקים, כלכלה, תרבויות והיסטוריה.
054-4606270 * Tal@intelectual.co.il * https://intelectual.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תשלום בעזרת הטלפון בסין

פניית הפרסה של עשיית עסקים בסין

המשבר הקשה של חברת הנדלן הסינית הענקית Evergrande הוא בועה נוספת בקצף הרב שמעלה שינוי המגמה בניהול הכלכלי של סין בשנים האחרונות. זה מתרחש בהדרגה

בתים נטושים באירי דורסט

הכלכלה של האזורים הנטושים

ב-26 באוגוסט פירסם ה-CNN את סיפורו של בריטי שהגיע לטוקיו, מצא עצמו שורף את כספו בעיר הגדולה על הוצאות טיפוסיות למקומות כאלה, בעיקר לינה, והחליט

כפר נטוש - יפן

נטישת הכפרים וערי הביניים

במאות השנים האחרונות רואה העולם מעבר הולך ומאיץ של מעבר מהכפר אל העיר, זה ידוע, אבל כעת נוסף מצב חדש יחסית ונוסף: המעבר מערי הביניים

העולם מול הוירוס

הדלתא מתפרץ במזרח אסיה

הנתונים אינם רק קשים אלא גם מפתיעים, מדינות השגשוג של מזרח אסיה שהיוו אות ומופת בהתמודדות עם ההתפרצויות הראשונות של הנגיף הן בין אלה שסובלות