האם תצליח סין לשפר את הדימוי הבינלאומי שלה?

האם זה בא בהפתעה? זה היה צפוי? השבוע, במפגש עם בכירי המפלגה הקומוניסטית הסינית, הודיע נשיא סין, שי ג’ין פינג, כי על סין לספר לעולם סיפור יותר מעורר הערכה ואמון על עצמה ובעיקר על האושר שהיא שוקדת לספק לתושביה.

ההפתעה יכולה להיות בכך שבשנים האחרונות, מאז שהנשיא הנוכחי עלה לשלטון בשנת 2012, נראה כאילו סין עושה כל דבר אפשרי על מנת לעצבן את העולם החופשי ולהרחיק ממנה מדינות בעלות כוח, וזה כלל את ההתעלמות מפסיקת בית המשפט הבינלאומי בנושא הבעלות על האיים בים סין הדרומי, הדריסה של הדמוקרטיה וחופש הביטוי בהונג קונג, הדיכוי והמעצר של המוני אויגורים במערב סין, ובכלל התנהלות כוחנית שמצפה מהעולם להתיישר על פי רצונה של סין.

ניתן לראות את הצעד הזה בדיעבד כצפוי כי ההתנהלות הכוחנית הזאת אמנם השיגה בתוך סין את המטרות הרצויות למישטר, ובמרכזן מניעת אופוזיציה פנימית ואיחוד השורות מאחורי המישטר, אבל מן העבר השני יצרה מול סין אופוזיציה בינלאומית גדלה והולכת שכבר כוללת את וייטנאם, פיליפינים, מלזיה, אוסטרליה, ארה”ב, יפן, צרפת והודו, עם מדינות נוספות הנמצאות בשלבים אלו או אחרים של הצטרפות.

הפרדיגמה שניהלה את מדינות החוץ הסינית בעשור האחרון הייתה שסין, בעלת יכולת היצוא והיצור האדירה ורזרבות המטבע העצומות, תגרום לכל העולם לקבל את רצונה ואת צעדיה על בסיס של משחק גזרים ומקלות שיהפכו את התמיכה בצעדי סין למשתלמת כלכלית לכל מדינה.

ראינו מה קרה למדינות שסירבו להתאים עצמן לכך, הגבלות יבוא הסויה והנפט על ארה”ב, הגבלות יבוא הפחם והיין על אוסטרליה, הפגיעה במכירת מכוניות תוצרת קוריאה ויפן כאשר מדינות אלו העזו להתנגד למדיניות הסינית, ועוד.

שורשי הגישה הזאת נעוצים בהיסטוריה שלאורכה המעצמה הסינית ניהלה בדיוק בכלים הללו את המרחב שסביבה ואת יחסיה עם שכנות דוגמת קוריאה, וייטנאם וטיבט, אך היא גילתה בעשור האחרון את המגבלות של המדיניות הזאת בתקופה המודרנית, ערכים של דמקרטיה וזכויות אדם מהווים היום פאקטור משמעותי בגיאופוליטיקה, מדינות מוכנות לשלם מחיר כלכלי תמורת ערכים הקרובים לליבן, ומה שהכי חשוב: מאז ימי אדולף היטלר אומות העולם נזהרות מלפייס יתר על המידה את התוקפן.

כן, ב-Charm Offensive שמתחיל במסדרונות המימשל תצטרך המעצמה להתמודד עם טעויות רבות שהיא עשתה במהלך העשור האחרון שביססו את תדמיתה כתוקפן כוחני ומסוכן, והציבו אותה על משבצת קרובה לא רק לרודן הנאצי, אלא גם לסדאם חוסין, שהוא זיכרון טרי יותר.

סין ניצבת כרגע בפני דילמה, מה היא תעשה? לכל אדם ברור שלנוכח הצעדים הסינים שתוארו כאן לא יעזרו הצהרות חביבות וסלוגאנים של שלום ואהבה. סביר להניח כי כל עוד היא תפר את החוק הבינלאומי ותפגע בזכויות אדם ותנופף במקל גדול כלפי מי שימתח עליה ביקורת מעמדה הבינלאומי ילך וידרדר, ויש לכך מחיר.

דימוי ומעמד משפיעים על האטרקטיביות של מוצרים ושירותים סיניים, של תיירות לסין, שיתוף פעולה איתה וחתימת הסכמי סחר חופשי ואחרים. נכון להיום מצבה של סין, עם הדעיכה ההדרגתית של המגיפה, טוב מאוד, אבל בהמשך הדרך מצבה ילך ויתמתן בחזרה, ככל שמדינות רבות נוספות ישובו לייצור בהילוך גבוה, והיא תסבול מקשים עקב הזדקנות האוכלוסיה והתייקרות השירותים בה. סנטימנט בינלאומי שלילי יכול להיות הקש שישבור בשלב מסויים את גב הגמל.

ובכן מה היא תעשה? העולם יצפה למעשים ולא להצהרות, אבל האם סין תשנה את ההתנהלות שלה בהונג קונג ותאפשר שם דמוקרטיה? האם היא תיסוג מהאיים שאינם שלה בים סין הדרומי, האם היא תשחרר מכילאם את האויגורים? לא סביר.

יהיה מסקרן לראות כיצד תתמודד המעצמה שבמזרח עם האילוץ הבלתי אפשרי הזה ואולי תצליח לתפוס את המקל בשתי קצותיו.

טל רשף

טל רשף הוא מומחה להבנה עסקית, כלכלית ובינתרבותית של מדינות העולם, הוא מייעץ ומלווה חברות לפעילות מביאת תוצאות מול שווקים מתעוררים בסחר הגלובלי ומרצה בנושאי עסקים, כלכלה, תרבויות והיסטוריה.
054-4606270 * Tal@intelectual.co.il * https://intelectual.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עליה במחירי השינוע הבינלאומי

העלייה במחירי השינוע העולמיים

בעיית השינוע הגלובלי של השנה וחצי האחרונות נובעת ממגוון גורמים ומשפיעה על מדינות, מוצרים ותחומי מסחר רבים. היא כאב ראש ליצואנים, ליבואנים, לאנשי שינוע ובסופו

כפר נטוש - יפן

נטישת הכפרים וערי הביניים

במאות השנים האחרונות רואה העולם מעבר הולך ומאיץ של מעבר מהכפר אל העיר, זה ידוע, אבל כעת נוסף מצב חדש יחסית ונוסף: המעבר מערי הביניים

מיסוי זרים בסין

הרפורמה במיסוי זרים בסין מאיימת על חברות זרות

ב-31 בדצמבר 2021 יסתיים תוקפו של הפטור ממיסוי על 3 סוגי הוצאות לזרים בסין, כאשר המיסים שעליהם יבוטל הפטור הם שכירת דירה, חינוך ילדים ולימוד

שיווק גלובלי

שיווק במדינות שונות ותרבויות שונות

זאת קלישאה לומר שלא ניתן לשווק באותה דרך בכל מקום, ובכל זאת פעם אחר פעם אני נתקל במנהלים וחברות שמבצעים ביאנגון או בקינשאסה את מה