להיערך נכון לשנה החדשה

שני אירועים מתחברים יחד בתקופה הזאת של השנה, תחילת השנה האזרחית, שנת 2021 ב-1 בינואר, ותחילת השנה האסיאתית, שנת השור, ב-12 בפברואר. בעצם השנה מצטרף לכך אירוע נוסף, לא רשמי, שהוא יותר בבחינת ציפיה, סיום הקשיים של השנה החולפת, שנת הקורונה שאיתגרה את האנושות ובכללה את הלקוחות שלכם ברחבי העולם בריאותית, כלכלית ועסקית.

מזרח אסיה

שנה חדשה גונג שי פה צאי

הציפיה בתרבויות מזרח אסיה היא ששנה חדשה תהיה התחלה חדשה. היא מתחילה שם בזמן שבו החורף מתחיל להיחלש, הקור מתמתן וניתן לפתוח את הבתים, לאוורר אותם, לאפשר לאויר הצח ולצ’י (האנרגיה) הרעננה להסיר את הדחיסות והאויר המעופש, ולהתחיל ברגל ימין, אם תרצו. משהו שמהדהד את ברכת “תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה” מהיהדות. כן, היו בשנה החולפת לא מעט דברים שהסיני, הקוריאני, הוייטנאמי והיפני ירצו להשאיר מאחוריהם.

עכשיו, מספר שבועות לפני שזה מתחיל, זה הרגע שבו צריך להיערך לכך. מקובל לשלוח ברכה מעוצבת, עדיף בצבעים של אדום המסמל שמחה ושל כסף וזהב המסמלים שגשוג, ולשלוח בדואר, כן, פיזית, לא וירטואלית, על מנת להביע תשומת לב, וללוות זאת בהתקשרות בטלפון או בשיחת ועידה מספר ימים לפני האירוע, על מנת לוודא שזה קורה כאשר אלה שאליהם התקשרנו עדיין לא יצאו לחופשה.

למי לשלוח? לכל מי שחשוב לכם שם במזרח.

ואם לא תשלחו מי ישים לב? כולם! ככה זה, הם לא יאמרו דבר אבל האסייתי מבחין בפעולה זאת של תשומת לב וזוכר את מי שביצע אותה ואת מי שלא.

מה לכתוב שם? ברכות באנגלית ובשפה המקומית. או בסין מדובר הרי שבמנדרינית הברכה המקובלת היא Gong Xi Fa Cai 恭喜发财, ועל זה ניתן וכדאי להוסיף כמה מילים אישיות.

השנה, במסגרת המילים האישיות, כדאי להוסיף שורה הנוגעת לדרך בה עבר אותו אדם, אותה חברה ואותה מדינה את שנת הוירוס, ולהביע תקווה שהמשבר הזה יסתיים ותשובו לעשות עסקים מצויינים יחד.

מדינות המערב

ישוע ישראל גת שמנים

מול מדינות המערב דוגמת אירופה ויבשת אמריקה, יש משמעות רק לשנה האזרחית, אבל לחלק מהאנשים יש למועד זה משמעות מיוחדת. ככלל חג המולד והסילבסטר הם הזדמנות לאנשים לאו דוקא נוצרים ולאו דוקא דתיים לחגוג, לאכול ולחלוץ בקבוקי שמפניה ולאלה כדאי לשלוח ברכות של שמחה, איחולים של Happy New year ,Joyeuse Année או Feliz Año Nuevo.

בימים אלו הם מקורקעים, אתרי הסקי שמושכים מיליונים לקראת תחילת השנה סגורים הפעם בגלל המגיפה, אין מיסות גדולות בכנסיות ומומלץ להוסיף משהו בנוגע למצבו של המקבל ושל המדינה שלו. במדינות דוגמת גרמניה, ארה”ב, איטליה וקנדה המצב עדיין לא טוב, כמו אצלנו ויש רצון עז באופטימיות ובשינוי לטובה.

תשומת לב מיוחדת נדרשת מול לקוחות נוצרים דתיים, ובמיוחד הקתולים שביניהם, ואלה נמצאים במספרים גדולים במדינות דרום אירופה, אמריקה הלטינית ובפיליפינים. להם, כמו ללקוחות נוצרים אוונגליסטים, כדאי לשלוח מלים אחדות המתייחסות להיותכם ב-Terra Santa, ארצו של ישוע שאת הולדתו הם חוגגים. אין צורך להפוך לנוצרים ולבטא רגשות שאולי אין לכם, אבל תמונות מהארץ, ובמיוחד מאתרים דוגמת כפר נחום, בית ציידה, ירושלים, מדבר יהודה ונצרת, יתנו לוויית חן יפה ומבורכת.

 

אם תרצו יעוץ כיצד לפנות בצורה מיטבית לפרטנרים מתרבות זו או אחרת, או להזמין הרצאה בנושא זה, צרו אתי קשר.

שנה טובה לכולנו, שנה של בריאות גופנית, נפשית ועסקית.

Avatar

טל רשף

טל רשף הוא מומחה להבנה עסקית, כלכלית ובינתרבותית של מדינות העולם, הוא מייעץ ומלווה חברות לפעילות מביאת תוצאות מול שווקים מתעוררים בסחר הגלובלי ומרצה בנושאי עסקים, כלכלה, תרבויות והיסטוריה.
054-4606270 * Tal@intelectual.co.il * https://intelectual.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מיסוי זרים בסין

הרפורמה במיסוי זרים בסין מאיימת על חברות זרות

ב-31 בדצמבר 2021 יסתיים תוקפו של הפטור ממיסוי על 3 סוגי הוצאות לזרים בסין, כאשר המיסים שעליהם יבוטל הפטור הם שכירת דירה, חינוך ילדים ולימוד

פיתוח עסקי ביפן

האם אתם ערוכים למה שיפן יכולה להציע?

האם אתם פועלים מול יפן? מקבלים ממנה השקעות? פועלים בשוק שלה? אם לא – כדאי שתבדקו היטב את האפשרות הזאת. שימו לב לנתונים. היקף ההשקעות

שיווק גלובלי

שיווק במדינות שונות ותרבויות שונות

זאת קלישאה לומר שלא ניתן לשווק באותה דרך בכל מקום, ובכל זאת פעם אחר פעם אני נתקל במנהלים וחברות שמבצעים ביאנגון או בקינשאסה את מה

העולם

לאחר הקורונה, לאחר טראמפ

עולם חדש מתחיל ועולם קודם מסתיים. כעת, לאחר שג’ו ביידן הושבע כנשיא ארה”ב וכאשר העולם החל להתחסן בהמוניו כנגד וירוס הקורונה, אפשר להביט קדימה לעבר