הרצאה על היציאה ממצרים ועל אמונה באל יחיד

הרצאה על חג הפסח, מצרים והופעת האמונה באל אחד, מתוך הרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב. הרצאת העשרה הלוקחת אותנו, בליווי תמונות וסיפורים, אל המקום בו החלה האמונה באל יחיד, סיפור שיש בו מיתוסים והיסטוריה. מסע אל מאבקים בין כוהנים לפרעונים, שבטים במדבר ורעיון מהפכני שמשנה את ההיסטוריה בדרכים רבות יותר ממה שהעלינו בדעתנו.

הרצאה על היציאה ממצרים ועל אמונה באל יחיד. הרצאה מרתקת בליווי מצגת, המתאימה לחוגי בית וכהרצאת העשרה לעובדים, המתארת את פסח, התקופה והאירועים שבבסיס החג. מפגש עם תחילת האמונה באל אחד.הרצאה המתאימה לכל אדם ולכל קבוצה שחושפת בחג הפסח ובתקופת האביב פנים שלא ידענו עליהן. צרו אתי קשר והזמינו הרצאה הבוחנת את החג דרך עיני המחקר ההיסטורי שהיא מפגש מרתק, וזאת האחריות שלי. טל רשף.

המסורת מול חקר המקרא

זה מול זה ניצבים שני סיפורים המתארים את מה שעומד מאחורי חג הפסח: הסיפור הדתי מסורתי והסיפור שנחשף דרך חקר המקרא והארכיאולוגיה. הסיפור הדתי מסורתי הוא הידוע יותר. סיפור עשר המכות, יציאת מצרים, נדודים במדבר ואז קבלת עשרת הדיברות בידי משה. ממצאי המחקר מספרים סיפור ידוע פחות אבל מרתק לא פחות. את כל זאת מציגה ההרצאה על חג הפסח, מצרים והופעת האמונה באל אחד.

ממצאים ארכיאולוגיים בחפירות בישראל ובמצרים, לצד קריאה השוואתית של מקורות כתובים, מעלים אפשרויות מרתקות. מלים מצריות שבהן נעשה שימוש במסגרת ספר שמות. חלקים מהדת היהודית הדומים להפליא למנהגים שהיו נהוגים במצרים העתיקה. מעל לכל, נחשפים אירועים במצרים שיתכן והיו המקור לאמונה באל אחד.

הרצאה על היציאה ממצרים ועל אמונה באל יחיד. האם אבות העם היהודי באמת חיו במצרים ועזבו אותה? היתכן כי האמונה ביהוה נובעת מאירועים שאליהם נחשפו בני ישראל במצרים? באמת היו ניסים, ואם לא, מה באמת התרחש שם? מה החלק ההיסטורי בסיפור פסח ומה המיתוס והאגדה? התשובות לשאלות הללו מעלות תיאור חדש של מה שהתרחש במצרים ובמדבר. תיאור שנותן הסבר חדש למשפטים שאנו מכירים מההגדה ויתכן ולא הבנו אותם נכון עד כה.

כל אלה הם הפתיח, אך החג הזה, יהיהו מקורותיו אשר יהיו, מצביע על תחילתה של האמונה באל אחד, המונותאיזם. החג הזה מציין את תחילת תולדותיו של העם היהודי ואת בשורת האמונה באל אחד. אמונה שהתפשטה ברחבי הים התיכון וארצות אירופה. תפיסה שיש הקושרים אותה להופעת המדעים והמהפיכה התעשייתית במערב.

את כל אלה תתאר ההרצאה על חג הפסח, מצרים והופעת האמונה באל אחד יחד עם תמונות, פרטים מהמקרא, מההגדה, מחפירות ארכיאולוגיות ומקורות נוספים. הרצאה של גילוי. חג שמח לכם. טל רשף.

אודותי

טל רשף - הרצאות על יהדות וישראל

טל רשף – הרצאות על יהדות וישראל