האמונה באל אחד הופיעה מהתגלות אלוהית או מהתפתחות היסטורית?

הרצאה על מה שיצר את האמונה באל אחד. הרצאה מרתקת המתאימה לחוגי בית ואף לחברות המעוניינות בהרצאות העשרה לעובדים. הרצאת העשרה המתארת בליווי מצגת את הופעת המונותאיזם – האמונה באל אחד, שיוצרת דתות, מלחמות, קנאות, קידוש השם ואף אינקויזיציה. הרצאת העשרה מתוך הרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב/ מפגש עם מה שאיפשר לנצרות האיסלם והיהדות, לשלוט באירופה, הים התיכון ומזרחה, להתפשט בעולם, ליצור את המחשבה המודרנית ולשנות את עולמנו.

הרצאה הבוחנת האם האמונה באל אחד הופיעה מהתגלות אלוהית או מהתפתחות היסטורית. מפגש אודות האמונה באל אחד ויחיד שיצרה ומפעיל את העולם, והשאלה מדוע לא הופיעה אמונה כזאת באף תרבות אחרת בעולם. הרצאה הלוקחת אותנו אל מפגשים בין שליטים, כוהנים ועבדים ששינו את העולם. אני טל רשף ואני לשירותכם. צרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק וזאת האחריות שלי.

קורקובדו אמונה באל אחד מונותאיזם

רעיון שמשנה את העולם

מתחילת ימי האנושות על פני הארץ האמינו אנשים רבים בקיומם של כוחות על אנושיים, על טבעיים. לעתים היו אלה רוחות, לעתים כוחות טבע או אלים שונים. בשלב כלשהו בהיסטוריה מופיעה התפיסה כי בעולם יש אל אחד ויחיד. כוח עליון שיצר את העולם, יצר את האנושות, תמיד היה כאן, תמיד יהיה והוא ממשיך לנהל את העולם. האמונה באל אחד הופיעה מהתגלות אלוהית או מהתפתחות היסטורית?

ההרצאה על מה שיצר את הופעת האמונה באל אחד מספרת אודות המונותאיזם. זאת תופעה שאינה ברורה מאליה, זה שונה מכל מה שהיה קיים קודם לכן. התופעה נוצרה במזרח התיכון ומכאן נפוצהבדתות שונות ברחבי העולם: יהדות, נצרות ואיסלם לזרמיהן השונים. כיצד נוצרה והופיעה התפיסה הזאת? מה איפשר לה להתפשט ולשגשג ולשנות את חייהם של מיליונים? וכיצד היא השפיעה על תולדות העולם? על המחשבה, על הופעת המדע, הטכנולוגיה, העולם המודרני?

ההרצאה מתארת את המונותאיזם – האמונה באל יחיד. בוחנת מתי הוא נוצר ומדוע. קוראת בכתבי הקודש ושואבת מהמחקר ההיסטורי. היא לוקחת אותנו אל ימי בניית הפירמידות והמקדשים במצרים העתיקה. אל הופעת העם היהודי על במת ההיסטוריה בארץ כנען. הלאה לעבר הדרך בה השפיעה האמונה באל אחד על תולדות עם ישראל.

הרצאה על מה שיצר את הופעת האמונה באל אחד, בליווי מצגת תמונות, ידע רב וסיפורים. היא מספרת לנו בדרך הנגישה לכל אדם ולכל קבוצה את התהליך בו היא הופיעה והתפשטה בעולם. מה גרם לשליטים באירופה לאמץ את דרך המונותאיזם. כיצד היא הפכה לדרך השלטת באימפריה הרומאית וממנה לשאר אירופה. איך היא המשיכה הלאה אל תורת האיסלם של מדבריות ערב.

לאורך הדרך הזאת בודקת ההרצאה מה סוד כוחה של האמונה באל אחד. מה גרם לה לגבור על התפיסות שקדמו לה. היא גם מסתכלת קדימה ורואה כיצד תפיסה זאת שינתה את החשיבה העולמית ויצרה את העולם שלנו היום. שמי טל רשף ואשמח להרצות בפניכם.

אודותי

טל רשף - הרצאות

טל רשף – הרצאות