הרצאת העשרה: גלגולי היהדות לאורך ההיסטוריה

זאת הרצאה על גלגוליה השונים של היהדות לאורך הדורות. היא הרצאה מרתקת המתאימה לחוגי בית וכהרצאת העשרה לעובדים המתארת בליווי מצגת את הסיפור של העם שלנו. סיפורו של עם ישראל אשר הופיע על בימת ההיסטוריה לפני למעלה מ-3,000 שנה ומאז הוא עובר גלגולים ושינויים. עם של שבטים, ממלכה, אחדות סביב בית מקדש, גלות, כהנים, רבנים, מקדש ובתי כנסת, התנך, ההלכה, ושיבה לארץ ישראל.

הרצאת העשרה מתוך הרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב עם תמונות, סיפורים, פרטים מפתיעים והיסטוריה מפתיעה. מידע שונה מאוד ממה שלפעמים מנסים לצייר לנו, על עם ודת שכמעט ולא נותר בהם דבר שלא עבר שינוי ועל מה שאיפשר להם לשרוד.

צרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק. אני טל רשף וזאת האחריות שלי.

דרך ארוכה ומפותלת

הרצאה על גלגוליה השונים של היהדות לאורך הדורות. הכל מתחיל, על פי התנך, מימי אברם, הוא אברהם אבינו, ואילו על פי המחקר ההיסטורי, מתקופת ההתנחלות בארץ ישראל. עם ישראל יוצר, לראשונה, תרבות שמבוססת על אמונה באל יחיד. סביב זה מתפתחת תרבות של עם שיש לו ארץ ויש לו דת שמלכדת אותו.

השנים חולפות, עוברים להם הדורות והעם היהודי והתרבות שלו עוברים גלגלולים ותמורות עד ימינו. שנויים רבים מתחוללים עד תקופת העם של בני מוצאים שונים השבים לארצם. לאורך הדורות הדת עברה מפעילות בבית המקדש לפעילות בבית הכנסת. מהנחיה של כוהנים להנחיה של רבנים. ממיקוד בהתגלות האלוהית למיקוד בהלכה הכתובה המצטברת מדור לדור.

הרצאת העשרה על גלגוליה השונים של היהדות לאורך הדורות העוקבת אחר השינויים שעברה היהדות יד ביד עם הנסיבות השונות שמולן ניצב עם ישראל בתקופות השונות. היא חושפת את הדרך בה עוצבה דרכו של העם והמבנה של הדת בידי אירועים היסטוריים. איך השפיעו עלינו התפתחויות מדיניות, חברתיות וכלכליות. מתי ומדוע נעשו תפניות חדות בתולדות העם ומה גרם לכך. את כל זה היא עושה בדרך המתאימה לכל אוכלוסיה מבחינת הידע הנדרש. נדרשת רק סקרנות.

על מנת להכיר את הדרך שעברה היהדות לוקחת אותנו ההרצאה אל תקופת האבן ותקופת הברזל. אל ימי האימפריה הפרסית והאימפריה הרומאית. בוחנת את ההשפעות של תרבות יוון, של האיסלם ושל הנצרות. מציגה את החשיבות של שינויים טכנולוגיים בתקופות שונות. כל אלה על מנת לשרטט את הנתיב שעברה היהדות, שמי טל רשף ואני חושף בפניכם את השינויים שהיא חוותה והסיבות להם.

אודותי

טל רשף תל אביב