מקומה של ישראל בעולם המחר

מבט על השנים האחרונות ולימוד מכלל ההסטוריה האנושית מצביעים על כמה תהליכים שכבר החלו ואשר הגורמים להם ממשיכים להתקיים ועל כן סביר כי ימשכו הלאה.

הידלדלות מקורות האנרגיה

אמנם כרגע לחבית הנפט חש מחיר מתון הנובע משאיבה מוגברת בידי מדינות שצריכות למלא את הקופה, אבל דוחות מצביעים פעם אחר פעם שאנו מתקרבים אל התייבשות הבארות העיקריות של נפט וגז בעולם, וחלק משמעותי מהן, בעיקר בארה"ב ובחצי האי ערב, כבר עבר את קו האמצע. העולם צורך יותר ויותר אנרגיה אך יש לו פחות ופחות מקורות באדמה לשם כך. מדינות שהיו משופעות בפטרו דולרים צפויות לעמוד מול שוקת שבורה בעוד מספר עשרות שנים, תעשיות ואורח חיים זוללי אנרגיה יהפכו להיות בקרוב ליותר ויותר יקרים, והצורך במקורות חלופיים יהפוך להיות קריטי.

הידלדלות מקורות המים

דוח ועדת האו"ם לענייני מים מצביע על מיצוי השאיבה של מי תהום במקומות רבים בעולם והתגברות החוסר במים, בסין כ-20% מאוכלוסיית העולם אך רק 7% ממקורות המים המתוקים, בעיה קיימת גם בישראל, בהודו, במרבית מדינות ערב ובארה"ב. כן, אפשר להתפיל מי ים, אבל זה צורך הרבה אנרגיה …


לפרטים ולהזמנת ההרצאה העולם של מחר הקליקו

התרחבות השגשוג

פעם הייתה מהפיכה תעשייתית בבריטניה, היא הביאה איתה יצור ושגשוג כלכלי. היא התרחבה משם אל מערב אירופה, אל צפון אמריקה והיום היא הולכת והופכת לתופעה כלל עולמית. בקרוב נראה למעלה מ-100 מדינות תעשייתיות, שרמת החיים בהן עולה, שהן מרכז של צרכנות והן נלחמות זו בזו על שוקי יצוא ויעד לתוצרת שלהן.

העליה של מזרח אסיה

היצור מתרחב והמרכז שלו עובר מהמערב, שבו הוא החל, לעבר המזרח. במרחב של מזרח ודרום אסיה, שבו חיים למעלה משלושה מיליארד איש, יתרחשו עיקר ההשקעות, היצור והצרכנות. אסיה פועלת אחרת מהמערב, היא לא נוצרית והיא לא מאמינה באידיאולוגיות, היא פרגמטית, לא חשוב לה אם החתול לבן או שחור, העיקר שיתפוס עכברים, וזה הולך ומשנה את השיח הכלל עולמי.

התגברות קצב השינוי

מהפיכת המידע ועליית ההשקעה בפיתוח יוצרים מצב טכנולוגי הממציא עצמו מחדש בכל מספר שנים. פייסבוק, שעדיין נתפסת כמהפיכה בידי מבוגרים רבים, הופכת מבחינתם של צעירים לדינוזאור. זה שמנסה לקדם עצמו היום בעזרת כלים שהוא הכיר לפני עשרים שנה נועד לכישלון, ואולי זה לא עשרים, אולי עשר שנים? חמש? פחות? במציאות הזאת יש יתרון לצעירים, למשכילים ולבני תרבויות המורגלים בדינמיות. נכון, לא כל תרבויות העולם הן כאלה.

עלייתו של ההון האנושי

אנו עוברים מהפיכה של מידע, התעשייה כבר לא חזקה כמו פעם, החקלאות והמחצבים כבר ירדו מהבמה מזמן, ומה שמהווה מקור לעושר של אומות הוא היכולת לתת לעולם הגלובלי שירותי הון, בנקאות, פיתוח טכנולוגי, שיווק, ביטוח, ניהול ועוד. זה המקור לשגשוג יוצא הדופן של מדינות דוגמת לוקסמבורג, סינגפור ואיי קיימן, וזה המקור לחלק גדול משגשוג מדינות ההייטק, מעמק הסיליקון ועד רמת החייל.

כיצד מצויידת ישראל לקראת העתיד?

 

התרבות הישראלית, התרבות של סטרטאפ ניישן, היא דינמית מאוד, חושבת מחוץ לקופסה, מרדנית, ממציאה את עצמה מחדש וטופחת לעצמה על האגו בשביעות רצון. זה סיוט עבור המורים שצריכים ללמד את הילדים שלנו, זה תעלומה עבור אנליסטים זרים, וזה יוצר חוסר יעילות במערכות רבות של יצור תעשייתי ושל רשויות ציבוריות.

עם זאת נראה שישראל היא אחת המדינות הערוכות טוב יותר לקראת העתיד. המיקוד הכלכלי שלה הולך ועובר אל המגזרים של המחר, ישראל נוטשת את החקלאות והתעשיה לטובת מתן שירותי חדשנות טכנולוגית לעולם כולו, ובעולם יש יותר ויותר מעצמות תעשייתיות שמתמודדות זו עם זו וזקוקות לרעיון שלמתחרים עדיין אין אבל לישראלים יש. זה מביא לישראל רכבת אוירית של משלחות המחפשות לרכוש חברות טכנולוגיה ישראליות, וזה רק ילך ויגבר ככל שעוד ועוד מדינות תצטרפנה למעגל היצור התעשייתי.

ישראל תצטרך, כמו המדינות האחרות, להתמודד בשנים הבאות עם החוסר ההולך ונוצר במים ואנרגיה, שהשנה ראינו עד כמה מתקשים פתרונות מסורתיים, דוגמת התפלת מים, להתמודד איתו, אבל לקושי הזה יש צד שני: החיפוש אחר מקורות מים ואנרגיה חדשים מעלה את ערכן של החברות הישראליות העוסקות בתחומים אלו, ומדינות הנפט הערביות כבר מבינות שהן צריכות להיערך לקראת היום של אחרי התייבשות הבארות, וחלקן כבר החלו לחמם איתנו יחסים, כי הן מבינות שביום שבו זה יקרה תהיה לטכנולוגיה הישראלית יותר משמעות מאשר לתמיכה באינטרס הפלסטיני.

אנחנו הולכים לעבר מצב בו הטכנולוגיה הישראלית תהיה מבוקשת בעולם עוד הרבה יותר מאשר היום, התמ"ג שלנו, שלא מוגבל על ידי עלויות יצור, ישבור את תקרת הזכוכית כפי שעשו מדינות נותנות שירותים אחרות בעולם, וכל זאת בסביבה גיאו-פוליטית הרבה פחות מאיימת מאשר קודם לכן.

לא נעים לי, אבל אני נאלץ להיות אופטימי. כן, אני יודע שיותר מושך לקרוא תחזיות קודרות ואף קטסטרופליות, אבל נראה שמצבה ישראל וורוד היום יותר מאי פעם, מאז ימי מלכות דוד ושלמה.


לפרטים ולהזמנת ההרצאה העולם של מחר הקליקו

 

טל רשף

טל רשף הוא מומחה להבנה עסקית, כלכלית ובינתרבותית של מדינות העולם, הוא מייעץ ומלווה חברות לפעילות מביאת תוצאות מול שווקים מתעוררים בסחר הגלובלי ומרצה בנושאי עסקים, כלכלה, תרבויות והיסטוריה.
054-4606270 * Tal@intelectual.co.il * https://intelectual.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

טאיוון וסין העממית

טאיוון מול סין, לאן זה יוביל?

מטס של כ-50 מטוסי קרב שחולף בשמיים הוא מראה מרשים, לטוב ולרע. זה מה שראו אנשי הרדאר של טאיוון לאחרונה כאשר סין העממית שלחה לעבר

דימוי חדש לסין

האם תצליח סין לשפר את הדימוי הבינלאומי שלה?

האם זה בא בהפתעה? זה היה צפוי? השבוע, במפגש עם בכירי המפלגה הקומוניסטית הסינית, הודיע נשיא סין, שי ג'ין פינג, כי על סין לספר לעולם

שיווק גלובלי

שיווק במדינות שונות ותרבויות שונות

זאת קלישאה לומר שלא ניתן לשווק באותה דרך בכל מקום, ובכל זאת פעם אחר פעם אני נתקל במנהלים וחברות שמבצעים ביאנגון או בקינשאסה את מה

אפריקה סחר

איחוד הסחר של אפריקה יוצא לדרך

[המאמר התפרסם בינואר 2021 במוסף הסחר העולמי של "הארץ"] מספר כלכלות באפריקה החלו להתפתח בשנים האחרונות ולצמצם פערים מול כלכלות העולם המפותח, הסכם הסחר החופשי