הדלתא מתפרץ במזרח אסיה

הנתונים אינם רק קשים אלא גם מפתיעים, מדינות השגשוג של מזרח אסיה שהיוו אות ומופת בהתמודדות עם ההתפרצויות הראשונות של הנגיף הן בין אלה שסובלות כרגע מהקוביד 19 באופן מיוחד. הן צלחו את ההתפרצויות הקודמות בצורה מרשימה בעקבות פעולה של הרשויות על פי תוכניות מגירה ובזכות צייתנות אזרחית יוצאת מגדר הרגיל של התושבים, אבל כאשר הגיעה ההתפרצות של זן הדלתא, או אולי זני הדלתא, התברר כי בגלל ההצלחות הקודמות לא השקיעות הממשלות במדינות אלו מאמץ רב בחיסון התושבים, וההתפרצות תפסה את מרבית האוכלוסיה בלתי מחוסנת וגם בתהליך של הקלות ההגבלות, כי הרי הצלחנו, לא ככה?

[להרשמה לקבלת הפוסטים של הבלוג בלי עלות שלחו בקשה באימייל: tal@intelectual.co.il או דרך דף  צרו קשר]

עכשיו מופיעים הצעדים הנוקשים שנעדרו קודם לכן, יפן ביטלה את השתתפות הצופים במשחקים האולימפיים, תאילנד הטילה סגר על בנגקוק, ארה"ב הודיעה על משלוח 2 מיליון חיסונים לוייטנאם ובסיאול הטילו את רמת ההגבלות הגבוהה ביותר, והנשיא הודיע כי למעשה אין דרך להחמיר זאת יותר. יש מי שמתלונן שהצעדים הללו אולי אינם מעט מדי, אבל הם בהחלט הגיעו מאוחר מדי וצריך היה להקדים אותם למרות ההצלחות בתחילת הדרך.

מה משמעות הדבר לעסקים שלי במזרח?

התפרצות הקורונה באסיה

ראשית, למי שלא הבין זאת קודם לכן, יש להפנים את העובדה שתופעה הזאת שנקראת קורונה היא לא אירוע חולף, היא נמשכת למרות הסגרים, ההגבלות והחיסונים, לא ניתן להתנבא מתי זה יהיה מאחורינו, וצריך לפעול על פי ההנחה שזה ימשך לאורך שנים (ולקוות שזה יסתיים קודם לכן).

זה אומר לבנות מחדש את הקשרים העסקיים עם אותם אסייתיים, שהכלכלות שלהם צפויות להיות בראש הפירמידה ושמחוייבים לקשר אנושי פנים אל פנים, ולבנות אותם אל משהו אינטנסיבי לא פחות, אבל מרוחק פיזית יותר, וזה אומר ללמוד כיצד לבנות קשר אנושי בזום, בטלפון ובאימייל, וכן, זה אפשרי במידה רבה.

מי שמעוניין לתרגל את העובדים שלו בכך מוזמן לדבר אתי על הזמנת הכשרה עסקית בנושא זה.

ליוויתי חברה ישראלית קטנה בתהליך בניית JV עם חברה גדולה בסין כאשר התפרצה המגיפה, התהליך נעצר מתוך המתנה של שני הצדדים שזה יתחדש כאשר ניתן יהיה לעלות באופן חופשי על מטוסים ולקיים פגישות פנים אל פנים. הטיסות הגיעו, אבל איתן גם חובת בידוד וסירבולים נוספים, ובסופו של דבר היה צורך לסיים את ההמתנה ולבנות את הקשר על בסיס זום ומסמכים חתומים אלקטרונית, ולקדם אותו עד לשלב החתימה. זה דרש מאמץ וגמישות משני הצדדים, אבל לבסוף זה הצליח.

גם יבואנים ואנשי רכש צריכים לחשב מסלול מחדש. הם צריכים לבנות, אם לא בנו זאת עד כה, את הפיקוח על תהליך ההזמנות והמשלוחים מהמזרח לישראל בשלט רחוק, בסיוע של אנשי קשר מקומיים שאותם צריך כמובן לבחור בקפדנות תוך שימת דגש על מקצועיות, ניסיון ובעיקר אמינות, לבנות תהליך פיקוח על אותה פעילות, ולהתגבר על פערי הבנה והתנהלות שעלולים להווצר אם אותם סוכנים הם מקומיים ובנים לתרבות אחרת משלנו.

האמפתיה

הדבר הבא, ואולי צריך להיות הדבר הראשון, הוא האמפתיה. כאשר המנהל שלך בסיאול או בבנגקוק מוצא עצמו בסגר שבו הפעילות שלו משותקת והוא עצמו לא יכול לנוע באופן חופשי, זה הרגע לחשוב כחבר, כי הרי על כך מבוססת הפעילות העסקית במזרח אסיה, ולשאול אותו שאלה פשוטה: במה אוכל לעזור?

יתכן ויש במה, וכאשר תעשה את מה שיוריד לו קושי מהגב זה יהיה צעד שיבסס את הידידות שלכם לאורך זמן, כי הרי A friend in need is a friend in deed, ובאסיה הידידות קודמת לעסקים. למעשה גם אם לא יהיה דבר שבו תוכל לעזור עצם הג'סטה, עצם השאלה והמחשבה שמאחוריה יהיו בעלי משמעות עבור הפרטנר שלך.

יגיע הרגע בו הסיוט הזה יסתיים, ויוזמות כאלה יוכלו לסייע לפעילות המשותפת שלכם להתפתח לאורך שנים. הרגע בו ישראל, למרות ההתפרצות הנוכחית, נמצאת במצב טוב באופן יחסי ומדינות היעד שלנו נתונות בקשיים אינו בעיה, הוא קודם כל הזדמנות.

טל רשף

טל רשף הוא מומחה להבנה עסקית, כלכלית ובינתרבותית של מדינות העולם, הוא מייעץ ומלווה חברות לפעילות מביאת תוצאות מול שווקים מתעוררים בסחר הגלובלי ומרצה בנושאי עסקים, כלכלה, תרבויות והיסטוריה.
054-4606270 * Tal@intelectual.co.il * https://intelectual.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אי באוקינוס השקט

זירת ההתרחשות – איי האוקינוס השקט

במהלך שנות ה-30 של המאה שעברה צפה פילוסוף צרפתי כי מלחמה כוללת תתפרץ באירופה, מלחמה נוראה שתהרוס את חייהם של מיליונים. הוא לקח את משפחתו

הנשיא החדש של קוריאה

נשיא חדש בקוריאה

השם הוא יון סוק יאול, ובכיתוב לועזי Yoon Suk Yeol. תתחילו לתרגל כי עוד נשמע עליו לא מעט. יש לו את כל הכוונות להיות שחקן בינלאומי

יפן - מתן מסמך ללקוח

אומוטנאשי – אמנות האירוח היפנית

אומוטנאשי (Omotenashi – おもてなし) – אמנות האירוח והשירות של יפן, מגלם בתוכו את המהות של שירות ואירוח בתפיסה היפנית המסורתית. המילה מכילה בתוכה שתי מלים:

יעוץ לבחירת שוק יעד

לבנות ביעילות פעילות בחו"ל

ניתן היה לצפות כי הדבר העיקרי שיעסיק מנהלי חברות ישראליות קטנות הנמצאות בשלב הצמיחה, יהיה גיוס השקעה בחברה, או אולי איתור עובדים מתאימים לנוכח החוסר