עתיד הדמוקרטיה במדינות אמריקה הלטינית

בזמן בו נכתב הפוסט הזה שוקדים  אנשי ועדת הבחירות של ניקרגואה על ספירת מעטפות ההצבעה בעקבות הבחירות לנשיאות שהתקיימו ב-7 לנובמבר. סביר להניח כי מרביתם לא משקיעים בכך מרץ ושקדנות רבה כי לכולם ברור שהנשיא המכהן, דניאל אורטגה, יזכה בבחירות גם הפעם ויתמנה לנשיא המדינה לתקופה נוספת.

[להרשמה לקבלת הפוסטים של הבלוג בלי עלות שלחו בקשה באימייל: tal@intelectual.co.il או דרך דף  צרו קשר]

כמובן שזה יקרה, הוא דאג להכניס לכלא את כל מתנגדיו המשמעותיים, מלבד אלה שהקדימו וברחו אל מחוץ לגבולות המדינה, מנע כנסים של מתנגדים לו ודאג שכלי התקשורת ישדרו רק חדשות ותעמולה המצדדים בו, במערכת בחירות מושחתת, בלתי דמוקרטית ומתוזמרת שנשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הגדיר כ"זיוף" ו"מופע פנטומימה", וה-BBC הגדיר כ"בדיחה", טוב, בדיחה לא מצחיקה לאלה הנתונים כרגע מאחורי סורגים.

זה כך רק בניקרגואה?

דמוקרטיה אמריקה הלטינית

אילו היה מדובר בתופעה המתייחסת רק לניקרגואה – ניחא, זאת מדינה זניחה, קטנה, עניה שלא הצליחה מעולם לבסס את הדמוקרטיה שלה ושהכלכלה שלה היא כמעט חסרת משמעות בשוק העולמי. הקושי הוא בכך שמדובר בחלק מתופעה רחבה, אולי רחבה מדי הפושה במדינות אמריקה הלטינית.

בבפרואר 2020 באל סלבדור שלח הנשיא נאייב בוקלה את הצבא לתקוף את בניין הפרלמנט על מנת לכפות עליו את רצונו, בצ'ילה מתקיים תהליך נגד הנשיא המכהן סבסטיאן פיניירה בעוון שחיתות, כאשר הוא ותומכיו מציגים זאת כשקרים מפוברקים. בברזיל פועל הנשיא בולסונרו באופן מתמיד ללפגוע באמינות של כל מי שחולק על דרכו, גם כאשר פגע ביערות האמזונס, גם כאשר ביטל את הצורך להתמודד עם מגיפת הקורונה ובשלב מסויים אף שלח את הצבא לצעוד ברחובות הבירה בזמן הצבעה בפרלמנט למען שינויים שהוא רצה לקדם. בארגנטינה הנשיא המכהן, אלברטו פרננדס, פועל בשמה של הנשיאה לשעבר קריסטינה קירשנר שמוגנת בידי חסינות פרלמנטרית ושנגדה תלויות האשות כבדות בעוון שחיתות , שיתוף פעולה עם אירן ורצח של פרקליט חוקר.

מצב שלטון החוק והדמוקרטיה מתנדנד בכמה מהמדינות המרכזיות של אמריקה הלטינית, באחרות הוא לא מתנדנד כלל אלא לא קיים. למשל קובה הקומוניסטית, ונצואלה המתמוטטת, וכמובן ניקרגואה שהוזכרה לעיל.

כל אלה הם חלק מתמונה כללית שיש לה שורשים עמוקים בדעת הקהל. ארגון המחקר Latinobarometro פרסם לאחרונה סקר שנערך בקרב כ-20,000 איש ברחבי אמריקה הלטינית שממנו עולה כי פחות ממחצית הנשאלים תומכים בדמוקרטיה, ובקרב השאר המספר המדאיג של למעלה מ-10% תומכים בגלוי במשטר דיקטטוריאלי.

זה מדאיג?

כן, אלה נתונים המזכירים את איטליה ואת גרמניה לפני עלייתם לשלטון של היטלר ומוסוליני, וההמשך במדינות אלו הרי ידוע.

מדאיגה עוד יותר העובדה כי התמיכה החזקה ביותר בסיום הדמוקרטיה מגיעה מבני הדור הצעיר, בני 16 עד 25, שמהם כמעט מחצית תומכת בשלטון אוטוריטרי, ובארצות מרכז אמריקה, ובראשן המשולש של המדינות העניות הונדורס, גואטמלה ואל סלבדור, כמעט מחצית מכלל הנשאלים לגילאיהם השונים תמכו בפתרון לא דמוקרטי לבעיות המדינה.

מרבית מדינות אמריקה הלטינית השתחררו משליטת ספרד ופורטוגל לפני כ-200 שנה, הקימו מוסדות שלטון לא יציבים וכוננו משטרים שהתנדנדו בין דמוקרטיה לדיקטטורה צבאית. לקראת סוף המאה ה-20 חלה תפנית ומרבית המדינות פנו אל דמוקרטיה מתמשכת. בתחילה היו אלה מפלגות השמאל ששלטו במרביתן, אולי כריאקציה לקו הימני של הלשטון הצבאי שהוסר, אך עם הזמן חלה תפנית ובמערכת בחירות אחת אחרי השניה עלו מפלגות הימין לשלטון, אולי כתגובה להבטחות שלא מומשו ולשחיתות של מפלגות השמאל.  היום אנו רואים, כך זה נראה, את הגל הרביעי, אכזבה מתגברת מהדמוקרטיה בכללותה.

לאן זה יוביל?

וגם היכן תתקיים ההפיכה הבאה? אירועים כאלה מקבלים רוח גבית ממשברים כלכליים, למשל הצניחה במחירי הסחורות לפני מספר שנים, למשל מגיפת הקורונה. מה יהיה המשבר הבא? כיצד הוא ישפיע?

דמוקרטיה ושלטון החוק הם שני נדבכים חשובים ביציבותה ואמינותה של כלכלה של מדינה וההתנדנדות של שני אלה בחלק שזה של העולם צריכה להילקח בחשבון בידי מנהלי הפיתוח העסקי של חברות ישראליות הפועלות בעולם.  החיבור של הצרכים והפוטנציאל של מדינות אלו עם היכולות הטכנולוגיות של ישראל הוא מבטיח מאוד מבחינה עסקית. לעתים משטר בלתי דמוקרטי יכול להיות אטרקטיבי מאוד לחברות טכנולוגיה בגלל הצרכים שלו בתחום בטחון המולדת והחיפוש אחר חלופות לנוכח סנקציות בינלאומיות, ולעתים קרובות הוא יוצר סביבה לא בטוחה ולא אמינה המתנגשת עם הנחיות ה-OECD.

יזם או מנהל פיתוח עסקי השוקל לפעול במקומות אלו צריך לבצע הערכת סיכונים כחלק מההיערכות שלו לפעילות. קל להיבהל מהסכנות ולברוח, כמו שקל להסתנוור מההזדמנויות ולהיסחף. מה שחשוב הוא לקחת את כל אלה יחד ולבצע בדיקה מעמיקה ומאוזנת. בדיקת נאותות של כמה ההשקעה צריכה לכלול, לצד תמריצי ממשלה, עלויות כח אדם, קירבה לקהלי יעד ועוד.

טל רשף

טל רשף הוא מומחה להבנה עסקית, כלכלית ובינתרבותית של מדינות העולם, הוא מייעץ ומלווה חברות לפעילות מביאת תוצאות מול שווקים מתעוררים בסחר הגלובלי ומרצה בנושאי עסקים, כלכלה, תרבויות והיסטוריה.
054-4606270 * Tal@intelectual.co.il * https://intelectual.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יעוץ לבחירת שוק יעד

לבנות ביעילות פעילות בחו"ל

ניתן היה לצפות כי הדבר העיקרי שיעסיק מנהלי חברות ישראליות קטנות הנמצאות בשלב הצמיחה, יהיה גיוס השקעה בחברה, או אולי איתור עובדים מתאימים לנוכח החוסר

יעוץ עסקי אמריקה הלטינית

ההזדמנות של ישראל באמריקה הלטינית

המאמר התפרסם השבוע במוסף "דה מרקר" לסחר חוץ (תוכן שיווקי) אמריקה הלטינית היא עולם תרבותי ועולם עסקי רחב. זאת קבוצה של 20 מדינות המשתרעות מדרום

אמריקה הלטינית

פיגור בכלכלות אמריקה הלטינית

באיזו דרך שלא תביטו במפה המופיעה כאן בהמשך ומציגה את התפלגות מדינות העולם על פי תמג לנפש, היא מתארת חלוקה של העולם למדינות משגשגות ומפותחות

סחר בינלאומי

הקורונה והסחר העולמי

[הכתבה התפרסמה במוסף הארץ בחודש יוני 2020] לקראת סוף 2019 החל איש עסקים ישראלי החי באוסטריה, להקים יחד עם שותפים מיזם של קולנוע דרייב-אין בוינה,