הרצאה של מוזיקה, היסטוריה ורדיפות

הרצאה על תרבות הצוענים וכיצד היא נוצרה. זאת הרצאה מרתקת בליווי מצגת, סיפורים, כאב וצחוק גם יחד, המתאימה לחוגי בית וגם כהרצאות העשרה לעובדים. מפגש בליווי מצגת עם סיפור הצוענים, אנשי חופש ושל שמחת חיים? או אולי כייסים וחוטפי ילדים? הם נודדים בעולם בלי מולדת. מי הם בכלל אותם צוענים? האם הם באמת נודדים בקרונות, מנגנים בתיבת נגינה ומרקידים דובים מאולפים, עד כמה אסמרלדה וכרמן מייצגות אותם?

הרצאה של מוזיקה, היסטוריה ורדיפות מתוך הרקע שלי בחקר הרעיונות בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב. היא לוקחת אותנו למסע אל תולדותיו ותרבותו של העם הצועני. מסע ממקורותיהם, נדודיהם, השואה שהם עברו ותפוצתם היום בעולם. הרצאה המתאימה לכל קבוצה ולכל אדם. צרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק וזאת האחריות שלי. טל רשף.

העם הנודד, רוקד ונרדף

הצוענים נודדים בדרכים במדינות העולם מזה אלף שנה ויותר. זה עם ססגוני, אנשים אוהבי חופש שלא משתלבים בשום מסגרת. עם שדעות קדומות התפתחו אודותיו, אשר, כמו העם היהודי, גורש ונרדף פעמים רבות ממקומות רבים. התרבות הצוענית השפיעה על הצ'רדש והכליזמרים, על המוזיקה של ברהמס, הבולרו, הפלמנקו. העם הצוענים מככב באופרה כרמן ובגיבן מנוטרדאם. מי הם? מה המקור שלהם? על כך בהרצאה על תרבות הצוענים וכיצד היא נוצרה.

אמיר קוסטוריצה הפיק אודותיהם את הסרט "שעת הצוענים". אני אישית פגשתי אותם ברחבי העולם, עד לדרום צ'ילה. הם שם דבר, הם מסקרנים, מושכים תשומת לב. מושכים הזדהות איתם בידי אחדים, ועוינות ואף שנאה מידי אחרים. כן, הם צעדו יחד עם היהודים אל תאי הגזים באושויץ כי השנאה של אדולף היטלר כוונה גם אליהם.

מה המקור של הצוענים?  מניין הם באו? האם הסיפורים אודותיהם הם נכונים? הם באמת גנבים, כייסים וגונבי ילדים? ההרצאה על תרבות הצוענים וכיצד היא נוצרה מספרת, בליווי מצגת, תמונות ומוזיקה, את הסיפור שלהם. מתארת אותם כפי שהם, מתאת את מה שאנו יודעים היום על מקורותיהם מבחינת ההיסטוריה והתרבות. היא בוחנת מה אמת ומה דעות קדומות אודותיהם. כל זה בהתבסס על מה שאנו יודעים היום עליהם. בהתבסס על המחקר ההיסטורי של שורשי העם הצועני, תצפיות עליהם ועל דרך חייהם ואפילו מבט קדימה אל מה שצופה להם העתיד.

ההרצאה של מוזיקה, היסטוריה ורדיפות, לצד כל אלה משמיעה לנו את המוזיקה שלהם, ואת המוזיקה שנכתבה בהשראתם. מציגה את המקומות שאליהם הם הגיעו ברחבי העולם ואת הדרך בה אוכלוסיות שונות במדינות שונות רואות אותם.

טל רשף.

אודותי

טל רשף תל אביב