הדוצ'ה, המנהיג של איטליה הפשיסטית

הרצאה על בניטו מוסוליני, הדוצ'ה של איטליה הפשיסטית. מפגש בליווי מצגת עם ההמנהיג הפשיסטי של איטליה שחבר אל היטלר, יצא למלחמה וניסה להחזיר את איטליה אל התהילה. הרצאת העשרה מרתקת מתוך הרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב, המתאימה לחוגי בית וכהרצאת העשרה. מפגש בליווי תמונות, ציטוטים וסיפורים עם בניטו מוסוליני, עם התקופה ועם איטליה שמהן הוא צמח, מה ניסה ליצור ומה יצר בדיעבד

מסע אל סוד קסמו והצלחתו מול האיטלקים, הדרך בה הוא עלה לשלטון והמסלול שהוביל אותו אל התבוסות ואל מותו. מפגש עם אדם סוער, חולם חלומות, בעל חזון, שיצר כלפיו הערצה רבה ואיבה רבה עד לסופו המר. צרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק. אני טל רשף וזאת האחריות שלי.

הדוצ'ה

בניטו מוסוליני. הדוצ'ה. הדמות הכריזמטית שההמונים באיטליה הלכו אחריו. מקים התנועה הפשיסטית, העמית של אדולף היטלר. זה שהנהיג את איטליה לנסות לכבוש ולהקים מחדש אימפריה כמו בימי הרומאים. המנהיג שיצר את הדרך להקים שלטון יחיד דיקטטורי בימי המודרניזציה וכלי התקשורת ושרודנים רבים אחריו חיקו אותו. ראש המדינה שהצליח לתפוס ולהחזיק בשלון אך לא הצליח לקיים את הבטחותיו, ואולי גם לא ניסה לעשות זאת. מי שהצליח בבניית הכלכלה ונכשל בתחום הצבאי. בכך עוסקת ההרצאה על בניטו מוסוליני, הדוצ'ה של איטליה הפשיסטית.

מי הוא היה? מה הניע אותו לעבר הדברים שהוא עשה, מה בתוך התרבות האיטלקית גרם להמונים להעריץ אותו וללכת אחריו? מאז שהוא הוצא להורג בעיר מילנו עברו עשרות שנים ודמותו עדיין לא קלה להבנה ויש לגביה שאלות רבות. יש גם נקודות מחלוקת.

הרצאה על בניטו מוסוליני, הדוצ'ה של איטליה הפשיסטית. ההרצאה עוקבת אחר התקופות השונות בחייו והמהפכים שהוא עבר על מנת להבין אותו ואת מה שהוא עשה ולהבין את סוד כוחו. היא מתארת בשפה ברורה לכל קהל את שעבר עליו ועיצב אותו. מילדותו עם הנוכחות היחודית של אביו. התהפוכות האידיאולוגיות שהוא ידע לכיוונים כל כך שונים. היחסים המורכבים שלו עם הרשויות, היחס המורכב שלו אל הכוח ואל האמת.

האם המורשת שלו גם משפיעה על התהפוכות של איטליה של ימינו? את כל אלה ההרצאה מתארת בעזרת מצגת, תמונות, סיפורים ומידע רב על מנת להכיר את כל מה שנחוץ בשביל להבין אותו, את בניטו מוסוליני.

טל רשף

אודותי