הקשרים העלומים בין יהדות להינדואיזם

גילוי של הקשרים העלומים בין יהדות להינדואיזם. זאת הרצאה על הדימיון והקשרים שבין היהדות והודו. הרצאה מרתקת המתאימה לחוגי בית ואף לחברות המעוניינות בהרצאות העשרה לעובדים. מסע בליווי מצגת לאורך ההיסטוריה על מנת להכיר ולהבין את הדרך בה השפיעו זו על זו תרבויות הודו וישראל. בדיקה, בליווי ידע רב ותמונות, כיצד יתכן כי בארץ ישראל ובהודו הופיעו בימי בית שני תופעות כה דומות ואשר לא הופיעו בשום מקום אחר בעולם.

הרצאה מתוך הרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב, אודות הודו וישראל. גילוי בעזרת מחקר, פרטים היסטוריים וכתבי קודש על הדרך שבה יתכן והן יצרו ביניהן קשרים בעבר. מסע אל קשרים היסטוריים ותרבותיים שעליהם לא ידענו, ובהם העבירו זו לזו תכנים והשפעות שההיסטוריה לא הכירה. צרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק. שמי טל רשף וזאת האחריות שלי.

דברים דומים, דברים שונים

הקשרים העלומים בין יהדות להינדואיזם. מצד אחד היהדות ומצד שני ההינדואיזם. שתי דתות שונות, שתי דרכי חיים שונות, נבדלות זו מזו בדברים רבים ועם זאת דומות מאוד בדברים אחרים. דומות מאוד למרות המרחק הגיאוגרפי שבין המדינות שבהן הן צמחו. האם יתכן שהן הכירו זו את זו בעבר הרחוק? העבירו השפעות זו לזו? ואם כן, כיצד?

הדימיון בין שמו של יוצר העם היהודי – אברהם, לאל היוצר ביקום – ברהמה. האם הדימיון מקרי? בתורות של שתיהן אגדות דומות, דומות מאוד. דומות עד כדי תהיה אם זה יכול להיות מקרי. היהדות וההינדואיזם, שתי דתות ודרכי חיים שהצמיחו מתוכן מסדרים של נזירים, בין אם בהימלאיה ובין אם במדבר יהודה. נזירים שאפילו מתלבשים וחיים בדרכים דומות.

זאת הרצאה על הדימיון והקשרים שבין היהדות והודו. הרצאה הבוחנת את הדימיון הזה, את הפרטים הרבים המשותפים להן, ואז יוצאת לבחון לאורך ההיסטוריה מתי והיכן היה אפשרי שהן תיפגשנה. זה מסע לאורך ההיסטוריה המביא אותנו לימי בית שני, אל האיסיים ואל הבודהיזם. אל ימי האימפריה הפרסית, כיבושי אלכסנדר מוקדון וסיפרי ישוע ושליחיו. אל מערות של נזירים נוצריים בימי הביניים ואל נזירים הנודדים ביערות הודו כשרק גלימה לגופם.

המסע מכניס אותנו, בליווי מצגת, תמונות וסיפורים אל מיתולוגיה ואל כתבי קודש. בודק מבנה ומקור של שמות ומונחים, ועושה את כל אלה בדרך המתאימה לכל קהל ושווה לכל נפש. כל זאת על מנת לברר האם יש קשר במקורות שתי הדתות, ואיזה. שמי טל רשף, אני לשירותכם.

אודותי


https://intelectual.co.il/lectures/history/judaism-india/