אקוודור מול הוירוס

ב-29 בפברואר התגלה המקרה הראשון של Covid-19 באקוודור, המקרה 0, אם תרצו. זה היה אדם ששב מספר ימים קודם לכן ממדריד. בן למשפחה ממעמד סוציו אקונומי לא גבוה שהתכנסה לחגוג יחד איתו.  מבין 24 מתכנסים 10 נמצאו חולים כאשר נבדקו בהמשך לכך והוירוס יצא לדרך.

[להרשמה לקבלת הפוסטים של הבלוג בלי עלות שלחו בקשה באימייל: tal@intelectual.co.il או דרך דף  צרו קשר]

היום אקוודור, מדינה לא גדולה עם פחות מ-20 מיליון איש, מובילה את טבלת מדינות אמריקה הלטינית במספר חולים לגודל אוכלוסיה. נכון להבוקר, ה-10 באפריל, יש בה יותר מ-7,000 חולים ידועים, שיותר מ-2,000 מהם התווספו ביממה האחרונה לבדה. הגרפים שלה מזנקים אל על בזמן שבו במדינות אירופה הם מתמתנים ומתחילים לרדת סוף סוף.

מה המצב כרגע?

הגב' נוראלמה אנבלה נובואה, הממונה על היחסים של אקוודור בישראל (Chargée d´Affaires), שאותה ראיינתי לצורך הגיליון, מספרת כי בימים אלה הוירוס פוגע באקוודור לא רק מבחינת בריאות, חיי אדם וכלכלה כמו בשאר מדינות העולם, אלא גם מבחינת תדמית המדינה, כאשר ברשתות חברתיות מופץ מידע שקרי כאילו ההתפרצות נגרמה עקב חוסר אכפתיות של המימשל והיעדר השקעה בהתמודדות. זה שמכיר את הרקע של שני הנשיאים האחרונים, רפאל קוריאה ולנין מורנו, מכיר את ההשקעה האינטנסיבית בשכבות האוכלוסיה והפניית המשאבים לכיוונים חברתיים, כאשר המגבלה אינה של רצון ומאמץ אלא של יכולות.


הקליקו לפרטים והזמנת הרצאה אודות השפעות הוירוס על העולם והכלכלה

גם שגריר ישראל באקוודור, זאב הראל, מציין את רצינות הפעילות של המימשל שאותו הוא הרואה במקום מושבה של השגרירות בבירה קיטו. סגר מוטל כל יום משתיים בצהריים עד למחרת בבוקר, יש הגבלת יציאה רק לצרכים חיוניים,ונסיעה במכונית רק פעם בשבוע. בין האתגרים שאיתם התמודדה השגרירות היו כמה עשרות טיילים ישראליים שמצאו עצמם במדינה עם ההתפרצות ואשר טיפי טיפין הצליחה השגרירות להסדיר את הגעתם לישראל, בין השאר תוך הסתייעות בטיסות חילוץ של שגרירויות אחרות.

מדוע נפגעה אקוודור באופן יחסי חזק יותר משכנותיה?

יש לקחת בחשבון היא כי וירוס הקורונה לא יכל לתקוף את אקוודור בזמן גרוע יותר. לאחר שנים של שקיעה כלכלית עקב ירידת מחירי הנפט, שהוא ענף היצוא העיקרי של המדינה והמקור העיקרי של מטבע זר עבורה, והידלדלות רזרוות מטבע החוץ, מתעורר היום צורך דחוף להזמין ממדינות זרות כל מה שנחוץ על מנת להילחם במגיפה, ממכונות הנשמה ועד מטושים, למדינה אין את הכלים לייצר זאת בעצמה, ובעת רכישה בשוקי העולם היא ניצבת בתור יחד עם כולם, כאשר למדינות אחרות יש אמצעי תשלום וקשרים טובים יותר.

הקושי הנוסף הוא בחתך האוכלוסיה שבקרבו התפרצה המגיפה במדינה קטנה זאת. בעוד שבמרבית מדינות העולם הוא החל את דרכו בקרב האוכלוסיה האמידה, האנשים שנסעו למדינות אחרות או פגשו אורחים שהגיעו מהן, ואשר מתאפיינים כמגמה ברמה גבוהה של מודעות, יכולות כלכליות ומרחב אישי, הרי שכאן החלה המגיפה בישוב קטן במחוז גואיאס שסביב העיר הגדולה גיאיאקיל בקרב אנשי המעמד הסוציו אקונומי הנמוך, אנשים שאין להם בדרך כלל רכב פרטי, חיבור לאינטרנט ויכולת לשלם עבור אמבולנס פרטי. הם גם חיים בצפיפות ומתאפיינים ברמת מודעות נמוכה לחדשות ובציות מועט להנחיות המימשל. נכון להיום כ-70% מהחולים במחלה הם ממחוז זה.

השאר הוא הסטוריה, כמובן.

מה הרקע התרבותי?

אמלט - עוני

ברקע הדברים ניצבת תרבות אמריקה הלטינית הנובעת, איך לא, מההיסטוריה שלה. בכלל ההיסטוריה מסבירה תופעות רבות שאנו רואים בהתנהגות של עמים ותרבויות. [מומלץ לקרוא את כדאי להכיר את ההיסטוריה]. מאות שנים של שלטון ספרדי, לפני שלטון האינקה ואחריו שלטון בעלי ההון של הרפובליקה ושל הגנראלים, יצרו תרבות של חוסר משמעת ושל אי ציות, אשר סייעו לעלייתם של ברוני סמים ביבשת וגם של אי ציות להנחיות הבריאות בבוא הזמן.

מקורות בינלאומיים דיווחו בשלב ההתפרצות על מקרים של גופות שלא פונו מהבתים ומשפחות שנאלצו להוציא את מתיהן אל הרחוב על מהת להגן על בריאותן. הגברת נובואה יודעת לספר כי בשלבים הראשונים נתפסו מערכות רבות בלתי מוכנות ולקח זמן עד שהבעיות החלו להיפתר.

היום המימשל נלחם בקורונה מלחמת מאסף במאמצים כבירים. מצב חירום הוכרז ב-11 במרץ, יחד עם הגבלת טיסות בינלאומיות וכניסת זרים למדינה, מתוך המשאבים המצומצמים נרכשו בהמשך 200,000 ערכות בדיקה, אשר ברגע בו הוכנסו לפעילות העלו את יעילות הטיפול באוכלוסיה ואיתה גם את מספר המקרים המדווחים. המתים נקברים בקבורה אישית, לא בקברי אחים, והוכנסו לפעילות מרכזי מידע אלקטרוניים שמאפשרים לתושבים קבלת הנחיות ואיתור קרובי משפחה חולים או מתים.

שר המדע והטכנולוגיה של אקוודור פנה בהקשר זה אל זאב הראל, שגריר ישראל והביע התעניינות באפליקציית "מגן" הישראלית, וזאת הועברה אליו עם קוד פתוח, על מנת שהרשויות יוכלו ליישם אותה שם. אז הנה, יש גם פינה ישראלית.

[בין השאר הוקם מרכז אינטרנטי לתרומות בשם Dar una mano a Ecuador שבו יכול כל אדם בעולם לתרום ולסייע]

טל רשף

טל רשף הוא מומחה להבנה עסקית, כלכלית ובינתרבותית של מדינות העולם, הוא מייעץ ומלווה חברות לפעילות מביאת תוצאות מול שווקים מתעוררים בסחר הגלובלי ומרצה בנושאי עסקים, כלכלה, תרבויות והיסטוריה.
054-4606270 * Tal@intelectual.co.il * https://intelectual.co.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

יעוץ לבחירת שוק יעד

לבנות ביעילות פעילות בחו"ל

ניתן היה לצפות כי הדבר העיקרי שיעסיק מנהלי חברות ישראליות קטנות הנמצאות בשלב הצמיחה, יהיה גיוס השקעה בחברה, או אולי איתור עובדים מתאימים לנוכח החוסר

דמוקרטיה אמריקה הלטינית

עתיד הדמוקרטיה במדינות אמריקה הלטינית

בזמן בו נכתב הפוסט הזה שוקדים  אנשי ועדת הבחירות של ניקרגואה על ספירת מעטפות ההצבעה בעקבות הבחירות לנשיאות שהתקיימו ב-7 לנובמבר. סביר להניח כי מרביתם

אמריקה הלטינית

פיגור בכלכלות אמריקה הלטינית

באיזו דרך שלא תביטו במפה המופיעה כאן בהמשך ומציגה את התפלגות מדינות העולם על פי תמג לנפש, היא מתארת חלוקה של העולם למדינות משגשגות ומפותחות

העולם מול הוירוס

הדלתא מתפרץ במזרח אסיה

הנתונים אינם רק קשים אלא גם מפתיעים, מדינות השגשוג של מזרח אסיה שהיוו אות ומופת בהתמודדות עם ההתפרצויות הראשונות של הנגיף הן בין אלה שסובלות