סיפורה של הבתולה מאורליאן

הרצאה על ז'אן דארק, הנערה מאורליאן ששיחררה את צרפת. הרצאת העשרה מרתקת, מתאימה לחוגי בית ולחברות כהרצאות העשרה לעובדים המתארת בליווי מצגת את ז'אן דארק. על הנערה מכפר קטן בצרפת שהנהיגה אומה למלחמה נגד האנגלים, שהביאה לגירוש שלהם ולהכתרת מלך צרפת. הרצאה בליווי מצגת סיפורים וידע רב מתוך הרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב.

סיפורה של ז'אן דארק, מילדותה דרך נצחונותיה הגדולים ועד העלאתה על המוקד בידי האנגלים, את סיפורה של צרפת במלחמת מאה השנים. הרצאת העשרה אודות סיפור תקופת ימי הביניים, אנשים שהעריצו נערה שיצאה לשליחות בגלל שקדושים נוצריים בחלומה והורו לה לעשות כך. צרו קשר והזמינו הרצאה מלווה במצגת, סיפורים, חוש הומור וידע רב. המשתתפים יעברו מפגש מרתק וזאת האחריות שלי.

קדושה או מטורפת?

ז'אן דארק, הבתולה מאורליאן, הנערה הצעירה שחזתה חזיונות, קיבלה מסרים מקדושים ומלאכים ויצאה לשחרר את צרפת מהכיבוש האנגלי. זאת דמות מרתקת מתוך ההיסטוריה והתרבות הצרפתית. יש שראו בה קדושה, אחרים תיארו אותה כמכשיפה. היום יהיה מי שיגדיר אותה כבלתי מאוזנת בנפשה, נערה החיה בעולם של הזיות. יש מי שרואה בה אישה מהפכנית, מנהיגה פמיניסטית.

לצד כל אלה היא תופסת מקום בלתי מעורער בתולדות האנושות. במאה ה-14 היא משנה את ההיסטוריה של צרפת ואולי גם של כלל אירופה ומסיימת את מלחמת מאה השנים. את כל זאת היא עושה בגיל בו היום נערות הולכות לבית הספר התיכון.  מה היא הייתה באמת? מה היה סוד כוחה? כיצד הלכו ההמונים בצרפת אחריה? כיצד היא שינתה את ההיסטוריה? בכך עוסקת ההרצאה על ז'אן דארק, הנערה מאורליאן ששיחררה את צרפת.

הרצאה הבוחנת את כל אלה ומציגה את דמותה של ז'אן דארק בליווי מצגת, עם סיפורים, ידע היסטורי רב, תמונות ותובנות. היא לוקחת אותנו לשם כך, בשפה ברורה לכל אדם וכל קבוצה, אל ימי הביניים, אל המציאות שהצמיחה אותה. היא סוקרת את התרבות וחיי היומיום של אירופה בימי הביניים. מתארת את הרקע לעלייתה של ז'אן דארק, המלוכה בצרפת, המלחמה באנגלים, הנצרות, האמונה, התקווה של האדם הפשוט ושל האדם האציל.

ההרצאה על ז'אן דארק, הנערה מאורליאן ששיחררה את צרפת היא מסע לאורך מאות בשנים. מסע המתחיל ממשפחות איכרים צרפתיות החיות בבתי עץ וקש. אבירים הדוהרים על סוסיהם אל הקרב. מלכים, אנשי כנסיה וכתבי קודש. הוא ממשיך ומביא אותנו אל צרפת של היום, אל הכנסיה הקרויה על שמה בפאריז. אל תהלוכות המציבות אותה כאידיאל לאומני של גירוש זרים מאדמת המולדת.

אודותי

טל רשף הרצאה