האם אנו חוגגים טעות היסטורית?

הרצאה על הסיפור והמורכבות שמאחורי ל"ג בעומר. זאת הרצאה מרתקת המתאימה לחוגי בית ואף לחברות המעוניינות בהרצאות העשרה לעובדים. מפגש בליווי מצגת עם ל"ג בעומר והסיבה מדוע אנו מדליקים בכל שנה מדורות, שרים שירים ומספרים את גבורת בר כוכבא. [ האזיונו לראיון אתי ב-103FM על החג וההיסטוריה שמאחוריו ]

הרצאת העשרה מתוך הרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב, הבוחנת האם אנו מספרים סיפור של הצלחה. האם זה היה נבון להכריז מרד על האימפריה הרומאית, ובכלל, מה המקור לחג של שמחה לזכר תבוסה צבאית. סיפורו של אובדן העצמאות, של מוות של אלפים רבים וגלות של רבים עוד יותר.

מפגש בליווי מצגת וידע היסטורי רב בדרך השווה לכל נפש אודות סיפור המרד. בדיקת מה שמאחורי החג ובוחנת שלב אחר שלב את הסיבות להיותו של היום הזה ליום של אש גבורה ושמחה. צרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק וזאת האחריות שלי. טל רשף.

ההיסטוריה והמיתוס

מדורות, תפוחי אדמה צלויים, עליה לרגל למירון, שריפת בובות של דמויות שנואות, זיהום אויר, שריפות. יום מיוחד בתולדות היהדות, יום עמוס לכבאים של מדינת ישראל. כל אלה יחד הם לג בעומר, מועד המציין את דמותו של בר כוכבא ואת המרד ברומאים והמדורות שבישרו עליו. האם אנחנו חוגגים תהילה או אולי חוגגים טעות היסטורית? את זה בדיוק מבררת ההרצאה על הסיפור והמורכבות שמאחורי ל"ג בעומר.

לג בעומר הוא חג היסטורי, חג דתי, חג לאומי. תלוי את מי תשאלו. הוא נוצר כזכרון למלחמות עם ישראל ברומאים בהנהגתו של בר כוכבא. זכרון מותם של אלפי תלמידי רבי עקיבא. העלאה על נס של רבי שמעון בר יוחאי. דברים רבים מצוינים במסגרת מועד אחד, יום אחד עמוס בלוח השנה.

מה המציאות האמיתית שמאחורי כל אלה? כמו בחגי ישראל אחרים ישנו המקור ההיסטורי וישנו המיתוס שנוצר עם השנים. וקיימת גם התהילה הצבאית של בר כוכבא ואנשיו. האם יש הצדקה לתהילה הזאת? זאת באמת הייתה התרחשות מהוללת שמן הראוי להעלות אותה על נס בכל שנה?

ההרצאה בוחנת אחת אחת את הסיבות השונות לקיום החג הקרוי לג בעומר. מחפשת במחקר ההיסטורי את המקורות המקוריים שלו. בודקת את הרקע והסיבות לפרוץ מרד בר כוכבא. לסיום היא שואלת את השאלה החיונית, האם הייתה הצדקה להכרזת המרד, האם היה בכך היגיון.

את כל אלה מתארת ההרצאה על הסיפור והמורכבות שמאחורי ל"ג בעומר בשפה ברורה לכל קבוצה ולכל אדם שלא מחייבת השכלה מיוחדת. היא מחייבת רק סקרנות ואהבת ידע. ההרצאה פורסת את המידע על לג בעומר בעזרת מצגת, בליווי סיפורים, עובדות היסטוריות ותמונות. היא לא חוששת לשחוט פרות מקודשות ולהעמיד שאלות רגישות למבחן. יהיה מה לספר מסביב למדורה.

טל רשף.

אודותי

הרצאות של טל רשף

הרצאות של טל רשף