הרצאה על תור הזהב של יהודי ספרד

הרצאה על תור הזהב של יהדות ספרד ומה שיצר אותו. זאת הרצאה מרתקת המתאימה לחוגי בית ולחברות המעוניינות בהרצאות העשרה לעובדים. הרצאת העשרה המתארת את סיפורו של תור הזהב של יהדות ספרד. מפגש בליווי מצגת סיפורים וידע רב עם סיפורם של הרמבם והרמבן, אבן גבירול ואבן עזרא ועוד רבים אחרים שפעלו בתקופת השפע התרבותי והרוחני. הרצאת העשרה בליווי מצגת אודות תקופת הפריחה של ימי הביניים ומה שיצר ואיפשר אותה, מה גרם להתפרצות הרוחנית הזאת.

מה היה מיוחד באותה תקופה ובאותה ארץ, ספרד, ואיפשר את הפריחה בשירה, בפרשנות המקרא, בפילוסופיה ובתחומים רבים אחרים? הרצאה מתוך הרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב, עם ידע רב. מפגש הלוקח אותנו אל גני אלהמברה, ארמונות, בתי כנסת כיכרות ורחובות. מסע מואלנסיה עד גרנדה, מטולדו ועד קורדובה על מנת להכיר, על מנת להבין וגם לגלות מה עלה בגורלה של אנדלוסיה, ארץ מרכז תור הזהב, בשנים שחלפו מאז.

צרו אתי קשר והזמינו הרצאה שהיא מפגש מרתק, וזאת האחריות שלי. טל רשף.

הרצאה אנדלוסיה תור הזהב של יהודי ספרד

ענקי הרוח ונופי אנדלוסיה

הסיפור של תור הזהב הוא סיפורה של תקופת פריחה בתרבות היהודית. תקופה שהצמיחה ענקי רוח בתחומי המקרא, השירה, הפילוסופיה. ההרצאה על תור הזהב של יהדות ספרד ומה שיצר אותו מספרת את הסיפור של התנאים ההיסטוריים שאיפשרו זאת ויצרו זאת. לצד אלה מסופר גם הסיפור של ספרד, של אנדלוסיה, של טולדו, קורדובה וגרנדה, הזירות בהן כל זה התרחש. ההרצאה על תור הזהב של יהדות ספרד ומה שיצר אותו לוקחת אותנו אל אותם מקומות ואל אותה תקופה על מנת לגלות את העושר שלה, ולהבין את מה שמאחוריה.

ההרצאה חושפת את כל אלה בפנינו בעזרת מצגת, ידע היסטורי רב, תמונות, מוזיקה וסרטונים. היא עושה זאת בשפה ברורה לכל אדם וכל קבוצה שלא דורשת ידע מקדים. היא מסיירת איתנו בגנים של אלהמברה ובבית הכנסת העתיק של טולדו. קוראת בשיריו של אבן גבירול ובכתביו הפילוסופיים של הרמבם. היא מתארת את  ההיסטוריה של אותה תקופה, המציאות של ספרד באותם ימים ואת הנסיבות שיאפשרו את הפריחה הזאת. ההרצאה על תור הזהב של יהדות ספרד ומה שיצר אותו גם מגיעה איתנו אל סיום התקופה ואל צו הגירוש של יהודי ספרד ומה שגרם לו. אל מעבר לתקופת תור הזהב אל הדרך בה השפיע תור הזהב על תולדות היהדות עד ימינו אלה.

בשבילכם, טל רשף.


 

אודותי

טל רשף הרצאות היסטוריה

טל רשף הרצאות היסטוריה