הופעתה של החשיבה המדעית ביוון

הרצאה על הופעת המחשבה המדעית בימי יוון הקדומה. אודות הופעתה של החשיבה המדעית ביוון. זאת הרצאה מרתקת המתאימה לחוגי בית וכהרצאת העשרה לעובדים, המסיירת בליווי מצגת לחופי הים האגאי ולאורך אלפי שנים. מפגש עם האנשים שחשבו לראשונה בתולדות האדם בדרך מדעית, והניחו את הבסיס למדע ולטכנולוגיה ששינו את עולמנו. הרצאה בהירה וברורה עם תמונות, סיפורים ואף חוש הומור, אודות מה שיצר את הופעת החשיבה המדעית.

מסע דרך טקסטים מיוון הקדומה, סיפורי מיתולוגיה, פילוסופים וערי מיסחר שעיצבו את העולם שלנו והחברה שלנו לבלי הכר. רוצים לקרוא על כך? בבקשה: הים האגאי, מולדת החשיבה המדעית – מסע אחרצרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק. שמי טל רשף וזאת האחריות שלי.

לחשוב בדרך מדעית

כיצד הופיעה החשיבה המדעית, המניחה הצידה אמונות, מסורות, השערות וכתבי קודש לטובת ניסוי והוכחה. העלאת תאוריות ועריכת ניסויים שיוכיחו או יפריכו אותן. החשיבה המדעית היא זאת שיצרה את המדעים ובעקבותיהם את הטכנולוגיה שהיום מאפשרת לנו נוחיות, ריפוי מחלות, תקשורת בין מקומות רחוקים וגם יכולת צבאית. היא עיצבה את העולם שלנו, אך מניין היא הופיעה ומה יצר אותה? לא תמיד חשבה האנושות בכלים מדעיים.

זאת הרצאת העשרה על הופעת המחשבה המדעית בימי יוון הקדומה, אשר על מנת לבחון את השאלה הזאת ולמצוא את התשובה לה, לוקחת אותנו אל המקורות הראשונים של החשיבה. היא בודקת כיצד חשבו אנשים בעת העתיקה. מה היו הכלים שבעזרתם הם למדו את העולם והחליטו כיצד לפעול. היא משוטטת בשבילים ולאורך הנהרות של סין, מצרים העתיקה והמסופוטמיה. מתוודעת אל הפילוסופים היווניים הראשונים. ממשיכה הלאה אל ימי המהפיכה המדעית של תקופת הרנסאנס. אל המהפיכה התעשייתית הטכנולוגית של לקראת המאה ה-19.

את המסע הזה עושה ההרצאה אודות הופעתה של החשיבה המדעית ביוון בליווי מצגת, עם תמונות, עם סיפורים, עם ידע רב. היא מציגה זאת בדרך נגישה וברורה לכל אדם ולכל קבוצה. ההרצאה בודקת ומאתרת את הנקודה בזמן בה דברים החלו לקרות אחרת, כיצד זה השתנה ואיך זה השפיע על עולם הידע והמחשבה. איך עיצבה הטכנולוגיה את ההיסטוריה.

ההרצאה על הופעת המחשבה המדעית בימי יוון הקדומה היא דרך מרתקת שמתחילה משאלות בלתי מעשיות ובלתי רלוונטיות לחיי היומיום של האנשים באותה תקופה. ממשיכה הלאה אל הבנות עמוקות של דברים שהיו פעם ברורים מאליהם לכאורה. היא מגיעה אל הנקודה בזמן בה התובנות הללו הופכות לישומים  מעשיים שמשנים את האדם, את העולם, את חיי היומיום, את החשיבה האנושית. מעבר לכל אלה היא גם שואלת מדוע כל זה התרחש במקומות ובתקופות בהן זה התרחש.

טל רשף


 

מה יש בהרצאה

טל רשף הרצאות היסטוריה

טל רשף הרצאות היסטוריה