הרצאת העשרה: חנוכה וחגים של חורף

הרצאה אודות חנוכה וחגי החורף בתרבויות העולם. זאת הרצאה מרתקת בליווי מצגת, ידע רב וסיפורים מרתקים, המתאימה לחוגי בית וכהרצאות העשרה לעובדים. מפגש המתאר בליווי מצגת כיצד פוגשות תקופות שונות ותרבויות שונות את החורף והדרכים בהם הן מגיבות לחורף, לקור ולאפלולית. הרצאה מתוך הרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב על סין, שבה יורים זיקוקי דינור ותולים פנסים אדומים

אירופה שבה מציבים עץ חג מולד מוקף באור, ואצלנו, החנוכיות בחג החנוכה. הרצאה אודות חגים שונים שיש בהם אש ואור. מסע מהאצטקים ועד הגאנגס, מהאדם הקדמון ועד מלון החורף בלפלנד המספר את סיפורו של גנרל החורף. צרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק וזאת האחריות שלי. טל רשף.

הרצאה חנוכה חגים של חורף

על חורף וחגי החורף

חורף בישראל הוא שלג בחרמון, מבצעים של שוקו חם ברשתות בתי הקפה, זרימה בנחלי הצפון, רעמים, ברקים ושטפונות בנחלי הדרום. מעל לכל הוא אצלנו חג החנוכה. חג של טיגונים, של מעות חנוכה, אבל קודם כל נרות, אש, אור. האם כך הוא החורף בכל מקום? כמובן שלא. יש דרך לראות אותו בארצות הצפון כשהטמפרטורה יורדת הרחק מתחת לאפס. בארגנטינה ואוסטרליה בהן הוא מתרחש בכלל ביולי אוגוסט. על כל אלה בהרצאה אודות חנוכה וחגי החורף בתרבויות העולם.

ויש חגי חורף, בכל מקום, בכל תרבות. חגים שלא אור, בין אם אלה עששיות שמן, זיקוקין די נור, פנסי נייר, או, כמו אצלנו, נרות. חגים שמגרשים את החורף, שמשרים חמימות ותחושה של ביחד כאשר בחוץ קר והגשם יורד, או אולי השלג. כן, החורף הוא לא רק עונה מעונות השנה, הא גם תופעה תרבותית המשתנה מתרבות לתרבות.

ההרצאה יוצאת למסע סביב הגלובוס ולאורך ההיסטוריה על מנת להכיר את הפנים השונות של החורף בכל עם ובכל תקופה. היא לוקחת אותנו אל חגיגות ראש השנה הסיני. לדרך בה חגגו האצטקים את ימי החורף. אל מדשאת הבית הלבן. השבטים הגרמאניים ביערות אירופה. החורף ביצירה ארבע העונות של ויואלדי. היא מרחיקה איתנו עד ללפלנד שבצפון הרחוק על מנת לפגוש מקומות המיועדים לאוהבי החורף הקפוא.

הרצאת העשרה אודות חנוכה וחגי החורף בתרבויות העולם המציגה את כל אלה בליווי מצגת, תמונות, סיפורים, ידע רב וכל זאת בדרך נגישה לכל קהל ולכל אדם.

טל רשף.


אודותי

הרצאות של טל רשף

הרצאות של טל רשף