הרצאה של פירמידות, ברוני סמים ופלפל חריף

הרצאה על תרבות מקסיקו מהאצטקים ועד ברוני הסמים. זאת הרצאת העשרה בת 90 דקות המתאימה לכנסים, לחוגי בית, לקבוצות היוצאות לטיול במקסיקו, על תרבות שיש בה שמחה ועצב. מסע בליווי מצגת לאורך ההיסטוריה של מקסיקו לגלות ולהבין את מקורותיה, את סיפורה הטקילה ותזמורות המריאצ'י, הפלפל החריף והפירמידות. מפגש עם ידע מרגש ותרבות מרתקת שמשאיר טעם של עוד וגורם להיזכר ולחשוב.

הרצאה מתוך הרקע שלי בחקר הרעיונות בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב, לאורך הדרך מימי התרבויות האינדיאניות, הכיבוש הספרדי ועד ימינו. הרצאה על תירס וקקאו, מהגרים החוצים את הגבול בהיחבא בדרך לארה"ב, שתרתק עם סיפורים ותמונות, הרצאה המרתקת כל אדם וכל קבוצה. צרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק וזאת האחריות שלי. טל רשף.

התרבות התוססת והתעלומות שברקע

מקסיקו מעוררת אסוציאציות של פלפל חריף, שעועית, סמובררו רחב שוליים ומוזיקת חצוצרות, מוזיקת מריאצ'י. היא הרבה יותר מכל אלה. למקסיקו תרבות עשירה, ססגונית ותוססת. זאת מדינה שהשורשים שלה בתקופה של לפני גילוי אמריקה בידי האירופאיים. תרבות שמשלבת מקורות מימי האצטקים והמאיה יחד עם נצרות ותרבות ספרדית. ההיסטוריה שלה ידעה עליות וירידות וגם כאב רב, ובתוכה תעלומות המחכות לפתרון. את כל אלה מציגה ההרצאה על תרבות מקסיקו מהאצטקים ועד ברוני הסמים.

כיצד נוצרה בה התרבות המפותחת של ממלכה, אימפריה, מקדשים, פירמידות וחברה מורכבת, , בניגוד לדרך של השבטים האינדיאניים הנוודים? האם הגיעו אליה השפעות מתרבויות השוכנות ממזרח ליבשת אמריקה? ומדוע ננטשו הערים של המאיה השוכנות בלב הג'ונגלים? התחוללה שם קטסטרופה כלשהי? ואם לא, כיצד?

ההרצאה על תרבות מקסיקו מהאצטקים ועד ברוני הסמים לוקחת אותנו בליווי מצגת, תמונות, סיפורים וידע רב, ובדרך המובנת לכל קהל ושווה לכל נפש, להכיר את כל אלה. להתוודע אל מקסיקו של היום ואל הדרך שהיא עברה עד הנה. אל המקורות שלה, האגדות שלה, האלים, האמנים, המאכלים, המבנים, העתיקות. ההרצאה היא מסע בזמן ומסע במרחב על מנת להכיר את מקסיקו והתרבות שלה ומה שיצר אותן ועיצב אותן.

ההרצאה מתוודעת אל הטקסים שרווחו בימי הממלכות האינדיאניות, אל גלי ההגירה לארצות הברית, הציירת פרידה קאלו, ברוני הסמים. היא מתארת לנו את כל המכלול הרחב של מקסיקו והתרבות שלה. מימי ממלכות המאיה והאצטקים, דרך הכיבוש הספרדי ועד ימינו, על כל התפניות שהיא ידעה בדרך.

לשירותכם, טל רשף.

אודותי

טל רשף חלון