הסיפור שמאחורי תשעה באב

הסיפור שמאחורי תשעה באב. הרצאה על תשעה באב, ההיסטוריה, המיתוס והמסורת. זאת הרצאה מרתקת המתאימה לחוגי בית ואף לחברות המעוניינות בהרצאות העשרה לעובדים. מסע מנקודת מבט מודרנית ומחקרית אחר הסיבות ליום האבל של תשעה באב. מפגש המגלה בהן את כלל תולדות עם ישראל. הרצאה המיועדת לכל מי שרוצה לבחון בעיניים חדשות את מסורת עם ישראל ומגלה בו את שינויי הכיוון שעברה היהדות לאורך הדורות.

הרצאת העשרה מתוך הרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב. הרצאה העוקבת אחר השינויים שעברה היהדות דרך הסיבות ליום האבל ט באב. צרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק. זאת האחריות שלי, טל רשף.

ההיסטוריה והעם

תשעה באב הוא יום מרכזי בלוח השנה היהודי. יום של אבל וזכרון, האבל היחידי שיש לו יוצר מסיבה אחת. לצד אלה, בגלל ריבוי הדברים הנוכחים בו, הוא גם מיצוי של תולדות עם ישראל לדורותיו בקליפת אגוז. ההרצאה על תשעה באב, ההיסטוריה, המיתוס והמסורת מציגה את כל אלה בליווי מצגת, תמונות, סיפורים וידע רב. הסיפור שמאחורי תשעה באב.

ט באב, היום בו נחרבו שני בתי המקדש בתקופות שונות, חטא המרגלים, יום חריש ירושלים וגירוש ספרד. כל כך הרבה ביום אחד. היכרות לעומק עם כל אחד מאירועים אלה, במיוחד לנוכח מה שמגלה לנו חקר המקרא וחקר תולדות עם ישראל, מספרים למעשה את כלל הסיפור של תולדות העם היהודי. הדרך הארוכה מהמדבר אל ארץ ישראל. המפגש עם אימפריות בעלות כוח צבאי רב. השינויים שעובר העם לאחר החורבן, בין אם בגלות או בארץ.

ההרצאה נכנסת אל כל אלה עם מצגת, תמונות, סיפורים וידע רב בדרך השווה לכל נפש ומתאימה לכל קהל. היא משוטטת איתנו לאורך תקופות בהיסטוריה. הולכת לצד עם ישראל צעד אחר צעד. מגלה את המהפכים שהוא עבר לאורך תקופת האבן, הברונזה, הברזל. הדרך בה השפיע עליו המפגש עם ממלכות מאורגנות. הרפורמות שערך העם כאשר הנסיבות השתנו וחייבו היערכות חדשה.

ההרצאה על תשעה באב, ההיסטוריה, המיתוס והמסורת נותנת אפשרות לציין את היום הזה בדרך מעשירה המרחיבה את היריעה. להבין לעומק את היום ואת משמעותו מבחינת המסורת והדת, ולצד זאת לגלות מה אנו יכולים ללמוד ממנו מעבר למסגרת הדתית והמסורתית. זה שיעור ביהדות, שיעור בהיסטוריה ומפגש מחודש עם יום שחשבנו שאנו כבר מכירים אותו לפני ולפנים.

טל רשף.

אודותי