הסיפור שמאחורי תשעה באב

הסיפור שמאחורי תשעה באב. הרצאה על תשעה באב, ההיסטוריה, המיתוס והמסורת. זאת הרצאת העשרה מרתקת המתאימה לחוגי בית ואף לחברות המעוניינות בהרצאות העשרה לעובדים. מסע מנקודת מבט מודרנית ומחקרית אחר הסיבות ליום האבל של תשעה באב. מפגש המגלה בהן את כלל תולדות עם ישראל. הרצאה המיועדת לכל מי שרוצה לבחון בעיניים חדשות את מסורת עם ישראל ומגלה בו את שינויי הכיוון שעברה היהדות לאורך הדורות.

זאת הרצאה הניגשת אל עם ישראל ותולדותיו מתוך המשמעויות של יום האבל, יום התשעה באב, והאירועים שחלו בו על פי המסורת היהודית. המשמעות ומה שניתן ללמוד מחטא המרגלים של ימי יהשוע בן נון. הרקע ההיסטורי והמדיני של חורבן הבית הראשון בימי הבבלים. הסיפור של חורבן הבית השני בימי הרומאים. גזירות הדריאנוס וחריש אדמת ירושלים. עד לגירוש יהודי ספרד בידי פרדיננד ואיזבלה ב-1492. כל אלה נבחנים לנוכח התקופה השלם, הסיבות להם והמשמעות וההשלכות שלהם על ההיסטוריה היהודית לשנים רבות.

הרצאת העשרה מתוך הרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב. הרצאה העוקבת אחר השינויים שעברה היהדות דרך הסיבות ליום האבל ט באבצרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק. זאת האחריות שלי, טל רשף.

ההרצאה נכנסת אל כל אלה עם מצגת, תמונות, סיפורים וידע רב בדרך השווה לכל נפש ומתאימה לכל קהל. היא משוטטת איתנו לאורך תקופות בהיסטוריה. הולכת לצד עם ישראל צעד אחר צעד. מגלה את המהפכים שהוא עבר לאורך תקופת האבן, הברונזה, הברזל. הדרך בה השפיע עליו המפגש עם ממלכות מאורגנות. הרפורמות שערך העם כאשר הנסיבות השתנו וחייבו היערכות חדשה.

מעקב והבנה של כל אלה מאפשרים לנו לראות את תולדות העם היהודי בעיניים חדשות, במבט היסטורי, מחקרי, מדיני, כלכלי ותרבותי מעבר לתובנות הדתיות והמסורתיות המוכרות לנו, לכולנו.

ההרצאה על תשעה באב, ההיסטוריה, המיתוס והמסורת נותנת אפשרות לציין את היום הזה בדרך מעשירה המרחיבה את היריעה. להבין לעומק את היום ואת משמעותו מבחינת המסורת והדת, ולצד זאת לגלות מה אנו יכולים ללמוד ממנו מעבר למסגרת הדתית והמסורתית. זה שיעור ביהדות, שיעור בהיסטוריה ומפגש מחודש עם יום שחשבנו שאנו כבר מכירים אותו לפני ולפנים.


 

אודותי