הרצאה אודות מה לזכור מה להזכיר וכיצד ביום הזיכרון

הרצאה אודות מה לזכור מה להזכיר וכיצד ביום הזיכרון. הרצאה על הזיכרון הכאב וההיסטוריה שביום הזיכרון. זאת הרצאה מרתקת בת 90 דקות, מתאימה לחוגי בית ואף לחברות המעוניינות בהרצאות העשרה לעובדים. הרצאה המתארת בליווי מצגת את השיקולים והסיבות שבגללם בכל שנה אנו עומדים בצפירה. מדוע אנו כואבים את זכר אלה שנפלו ושומעים את השירים הנוגים.

הרצאת העשרה מתוך תולדותיי והרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב, הבודקת את הסיבות מדוע אנו בוחרים לזכור באופן קוקלטיבי, מדוע צפירה ומדוע שירים. כיצד הבחירה שלנו, של האמריקאים, הרוסים ועמים אחרים כיצד לזכור את הנופלים במלחמות היא ביטוי לערכים , לתרבות , לבחירות.

הרצאה בליווי מצגת ההולכת פנימה אל תוך הכאב והדרך בה אנו בוחרים לבטא את יום הזיכרון לחללי צה"ל. מסע בזמן ובלב האנשים על מנת להבין מתוך זה דברים שאינם ברורים מאליהם לגבי הכאב שלנו ולגבי מי שאנחנו. צרו אתי קשר והזמינו הרצאה שהיא מפגש מרתק, וזאת האחריות שלי, טל רשף.

הרצאת העשרה יום הזיכרון

מה להנציח, כיצד להנציח

בארצות האנגלו סאקסיות מציינים את יום הזיכרון לנופלים במלחמות עם פרח הפרג האדום. אצלנו, במדינת ישראל, נבחר פרח דם המכבים, גם הוא אדום. אולי בגלל צבעו, אולי בגלל שמו. הזיכרון של אלה שלחמו לאורך ההיסטוריה ונפלו ואינם עוד איתנו מלווה אותנו, מעצב את התודעה שלנו, מגדיר אותנו. כפי שניתן לראות, יש דרכים שונות זו מזו לזכור ולהזכיר.

שאלות רבות צצות מתוך הכאב של היום הזה בהרצאה על הזיכרון הכאב וההיסטוריה שביום הזיכרון. דברים שנרצה להבין, דברים שחשוב להבין. את מה מתוך מעגל השכול נרצה לציין? מה הדרך בה נבחר לציין זאת? מדוע הזיכרון ודרכי הזיכרון שונים ממקום למקום, מתרבות לתרבות, למרות שהכאב הוא אותו כאב? האם המתכונת של זיכרון החללים בישראל, של שירים נוגים ברדיו, עמידת דום בצפירה ועצרות זיכרון ביום שקודם ליום העצמאות, היא הדרך הנכונה לנו מכל הדרכים? האם היא מלמדת משהו עלינו, העם היהודי ומדינת ישראל?

ההרצאה, בליווי מצגת, תמונות, סיפורי גבורה וסיפורי כאב, לצד נתונים היסטוריים ופסיכולוגיים, מספרת את סיפור יום הזיכרון לחללי צהל. את יום הזיכרון ויחד עם העומד מאחוריו. את המחלוקת בראשית ימי המדינה לגבי קביעת המועד ודרך ההנצחה. היחס לאלה שלא מצייתים לקוד הזיכרון ההנצחה והטקסיות המלוות את היום. המטרות שמאחורי היום הזה, כן, המטרות.

ההרצאה על הזיכרון הכאב וההיסטוריה שביום הזיכרון יוצאת אל מדינות אחרות בעולם לראות כיצד הן מנציחות את הנופלים במערכותיהן ואת ההבדלים בין הדרכים השונות. היא שואלת אם יש מאחורי ההבדלים הללו פערים תרבותיים. אולי יש מטרות שונות מאחורי ההבדלים, כי גם בהנצחה, לצד הכאב, יש תהליך של עיצוב התרבות והתודעה.


 

אודותי

טל רשף תרבויות ועסקים