הרצאה על הסיפור ההיסטורי שמאחורי חג פורים

הרצאה על דברים מפתיעים במגילת אסתר. הרצאה על האמת ההיסטורית והמיתוס שמאחורי מגילת אסתר. זאת הרצאה מרתקת בליווי מצגת המתאימה לחוגי בית וכהרצאת העשרה לעובדים, המתארת מה עומד מאחורי סיפור מגילת אסתר. מסע מתוך הרקע שלי במחקר היסטורי בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב, אל מלכים פרסיים רבי כוח, אלים וגם אלכסנדר מוקדון. הרצאה הבודקת אם זה אירוע היסטורי, סיפור יהודי או מיתולוגיה פרסית. מאבקים בין אלים פרסיים ומפגש עם תהליכים היסטוריים ששינו את העולם.

הרצאת העשרה שאחריה לא נראה שוב את חג פורים באותו אופן, המיועדת לכל אדם ויוצאת למסע אל המקום בו נפגשים סרט הוליוודי עם אגדות מיתולוגיה. צרו אתי קשר והזמינו הרצאה שהיא מפגש מרתק עם ארכיאולוגיה, היסטוריה, אמונה, כתבי קודש ואוזן המן, וזאת האחריות שלי. טל רשף.

הרצאה פורים מגילת אסתר

היסטוריה, מיתולוגיה ויהדות

פורים של היום הוא תחפושות, מסיכות וקריאה במגילה, רעשנים, אוזני המן מהקונדיטוריה ומסיבות. אך מה הסיפור שניצב מאחורי כל אלה? מה התרחש אי שם בעבר שיצר את הזיכרון של אסתר ומרדכי? אילו הם האירועים האמיתיים שמאחורי משתה המלך אחשוורוש? תליית המן ובניו על עץ? את כל אלה מבררת ההרצאה על האמת ההיסטורית והמיתוס שמאחורי מגילת אסתר.

תהיות עולות למקרא המגילה, שאלות נשאלות. מדוע היה צורך לתלות את בניו של המן? האם היה צורך להרוג עשרות אלפי אנשים לאחר האירוע בשושן הבירה? מרדכי ואסתר הם שמות עבריים? אולי זאת התרחשות מתוך ההיסטוריה? עלילה דתית יהודית? ויתכן ונוכח שם, בין השורות, סיפור אחר, משהו בלתי צפוי?

ההרצאה על דברים מפתיעים במגילת אסתר בוחנת את כל אלה ומספרת לנו על העולה מהמחקר ההיסטורי, הארכיאולוגיה והכתבים הדתיים בשפה ברורה ופשוטה שלא דורשת ידע מוקדם, דורשת רק סקרנות. היא לוקחת אותנו לשם כך אל שדות הקרב שבין אלכסנדר מוקדון והצבא הפרסי. אל מקורות בתנך שמהם ניתן ללמוד על התקופה של התרחשויות מגילת אסתר. היא נכנסת אל סיפורי המיתולוגיה הפרסית הקדומה והאלים והאלות שבה.

ההרצאה על הפתעות במגילת אסתר מניחה הצידה את מה שידענו על סיפור המגילה, את מה שמקובל לספר. היא בודקת על בסיס עובדות ומחקרים את מה שבאמת התרחש בימי ויזתא, ושתי והאחשדרפנים. המסקנות מפתיעות ומרתקות. הן מספרות סיפור אנושי והיסטורי על הדרך בה נוצרים סיפורים וכיצד אנו, בני האדם, מעצבים את עולמנו, את סיפור תולדותינו. כיצד דתות בעולם יוצרות תיאור של העבר. את כל אלה היא מתארת בליווי מצגת, עם מידע רב, היסטורי ודתי, עם סיפורים, תמונות וגם חוש הומור.

לשירותכם, טל רשף.


 

אודותי

טל רשף  הרצאות

טל רשף הרצאות