הרצאה על החילוניות, החברה החילונית וכיצד היא הופיעה

ההרצאה על החילוניות, החברה החילונית וכיצד היא הופיעה היא הרצאה על הופעת החילוניות בעולם המערבי ומה שיצר אותה. הרצאה מרתקת המתאימה לחוגי בית וכהרצאת העשרה לעובדים. מתארת בליווי מצגת את התהליך החילוניות במערב. סיפורו של השינוי שעבר וממשיך לעבור על החברה המודרנית הנוטשת את הדת לטובת חיים חילוניים באחוזים עצומים. מפגש עם הירידה באוכלוסיית המאמינים המתרגלים את הדתות השונות, הגורמים לכך, התהליכים שמאחורי זה.

הרצאה מתוך הרקע שלי בחקר הרעיונות בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב, עם סיפורים מתקופות ההיסטוריה השונות ואף חוש הומור. גילוי של הסיפור של שקיעתה של הדת במערב, ובכלל זה בעם ישראל, מה גרם לכך וכיצד זה התבצע. שמי הוא טל רשף, צרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק וזאת האחריות שלי.

יש אלוהים?

החילוניות הופיעה בעולם המערבי רק במאות השנים האחרונות, אבל היא עולה ומתפשטת ובמרבית מדינות המערב היא כבר מהווה את רוב האוכלוסיה. בצרפת, בסקנדינביה, באוסטרליה וגם בעם היהודי. פחות ופחות אנשים, שבאים ממשפחות שפעם היו נוצריות דתיות או יהודיות דתיות, עדיין מבקרים בכנסיה או בבית הכנסת באופן קבוע. הרעיון שיש אלוהים שיצר את העולם ומנהל אותו מדבר אל פחות ופחות אנשים. יש חילוניים המאמינים כי אין אלוהים. אחרים לא מאמינים, פשוט לא יודעים, אולי יש, אולי לא.

מה גרם לשינוי הזה באוכלוסיה, בתפיסת העולם? אילו היו הגורמים שיצרו את התהליך הזה? כיצד נוצרת במדינה נתונה, באוכלוסיה נתונה, הליכה אחר הרעיון האלוהי בתקופה אחת ולאחריה, בתקופה אחרת, אי אמונה? יש לכך גורמים כלכליים? פילוסופיים? מניין זה מגיע? על כך בהרצאה על החילוניות, החברה החילונית וכיצד היא הופיעה.

הרצאת העשרה על הופעת החילוניות בעולם המערבי ומה שיצר אותה בוחנת את כל אלה ומביאה מסקנות. היא עושה זאת בליווי מצגת. מספרת את סיפור החילוניות עם נתונים היסטוריים, פרטים חברתיים ותכנים פילוסופיים. ההרצאה עושה את כל זאת בדרך פשוטה להבין המתאימה לכל קבוצה ולכל אדם. אין צורך בידע מוקדם, צריך רק סקרנות.

לשם כך לוקחת אותנו ההרצאה אל חדר עבודתו של ברוך שפינוזה. משמיעה לנו דרשות בכנסיות, מספרת לנו על המהפיכה התעשייתית ומה שבא בעקבותיה. על היבות הגורמות לאנשים להאמין בכוח על טבעי. חושפת מגמות המופיעות בחברה המערבית בהדרגה לאורך השנים.ההרצאה פורשת בפנינו תמונה רחבה, תמונה מרתקת של המערב במאות השנים האחרונות ומראה לנו מה גרם לו להשתנות. מה גרם למרביתנו להסיר את הכיפה, להפסיק לתפלל.

טל רשף


 

אודותי

טל רשף הרצאה מצגת