משדות האורז אל גורדי השחקים

הרצאה על הדרך בה צמחה וחזרה סין להיות מעצמה, משדות האורז אל גורדי השחקים. הרצאה מרתקת המתאימה לחוגי בית וכהרצאת העשרה לעובדים המתארת בליווי מצגת כיצד סין היתה למעצמה עולמית. מסע אל סין של המאה ה-19 במלחמות האופיום, הארץ המושפלת שמעצמות העולם בוזזות. ומנגד מפגש עם סין המרחיבה את השפעתה בכל היבשות וצפויה לעבור בכוחה את ארה"ב, מייצרת, מייצאת לכל העולם.

ההרצאה מתוך הרקע שלי בחקר הרעיונות בסורבון ובאוניברסיטת תל אביב, הבודקת כיצד קרה המהפך הזה. מה איפשר לאימפריה של סין לחזור לימי הגדולה שבהם ביקר בה בשעתו מרקו פולו וחזר אחוז התפעלות. הרצאה בליווי שפע תמונות וסיפורים על המסלול שעוברת בזמן קצר מדינה תחת הנהגה הפועלת בדרך בלתי שגרתית, בדרך סינית.

צרו אתי קשר והזמינו אליכם הרצאה שהיא מפגש מרתק וזאת האחריות שלי. טל רשף.

ירידתה ועלייתה של המעצמה הסינית

סין עברה מהפכים דרמטיים במאתיים השנים האחרונות. היא הייתה קיסרות, מעצמה. ירדה מגדולתה ונבזזה בידי צבאות זרים במלחמות האופיום. הורידה את הקיסרות, הייתה לרפובליקה. נפלשה בידי היפנים במלחמת העולם השניה. עברה לשליטת הקומוניסטים ומאו צה דונג. ואז אחרי מותו, החלה לטפס חזרה, הפכה לפס היצור של העולם ושבה שוב להיות מעצמה.

כל אלה מעלים שאלות שבהן עוסקת ההרצאה על הדרך בה צמחה וחזרה סין להיות מעצמה. מדוע היא ירדה מגדולתה? מה איפשר לה לצמוח ולשלוט שוב? כל זה רק בזכות מספר האנשים החיים בה? ולאן פניה מועדות? היא תיעצר באמצע הצמיחה או שתמשיך הלאה ותהפוך לכוח מספר אחד בעולם?

ההרצאה מסתכלת על כל אלה בליווי מצגת, עם תמונות, עם סיפורים היסטוריים רבים, עם ניתוח כלכלי וגיאו פוליטי. כל אלה בשפה ברורה לכל אדם שלא דורשת השכלה מוקדמת, נדרשת רק סקרנות. ההרצאה לוקחת אותנו אל חצר הקיסר בבייג'ינג, אל חדרי ישיבות של חברות סיניות הפועלות בשוקי העולם. היא מספרת לנו את הסיפור של תרבות סין הניצבת מאחורי כל אלה. מתארת הצלחות ומתארת כשלונות בדרכה של סין למעלה.

דרך ההרצאה אנחנו מתוודעים ל-360 מעלות של דרכה של סין החדשה, מבחינה תרבותית, שלטונית, כלכלית וצבאית. סין, אשר אם באמת תהיה כוח מספר אחד בעולם, היא תעצב אותו בדרכה ועל פי תפיסתה. אבל מה היא דרכה, מה היא תפיסתה של סין? על כך בהרצאה על הדרך בה צמחה וחזרה סין להיות מעצמה.

טל רשף


 

מה אומרים המאזינים?

טל רשף הרצאה - סין